Таг : извештај

ЕУ

ЕП усвои извештај за Западен Балкан: Повик за борба против корупцијата и помирување

Влатко Зорба
Европскиот парламент вечерва го усвои извештајот за Западен Балкан, во кој се повикува на борба против корупцијата, унапредување на помирувањето во регионот, како и воспоставување...
ЕКОНОМИЈА Компании и пазар

МОТ и ЕБОР ја советуваат Северна Македонија за пазарот на трудот по корона вирусот

Целта на препораките составени од заедничката работна група на Меѓународната организација на трудот (МОТ) и Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), на барање на...
Политика

МВР потрошилe 1,9 милиони евра за итни набавки без објавување на оглас, вели извештајотна ЦГК

Tретиот извештај од мониторингот на итните јавни набавки поврзани со заштита од коронавирусот на Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) покажува дека вредноста на договорите со...
МАКЕДОНИЈА

Нови 48 позитивни на КОВИД-19 во земјава

Берта Китинска
Министерството за здравство информира дека денеска од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби со два негативни теста на Ковид-19 се испишани 3 оздравени пациенти,...
МАКЕДОНИЈА

Шилегов: Летово ќе продолжат да се прават големите паркови, мостовите и реновирањето на јавниот превоз

Берта Китинска
Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните мерки што ги презема Градот Скопје во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со...
МАКЕДОНИЈА

Мицкоски: Извештајот за нашата држава не ја отсликува реалноста

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на новинарско прашање вели дека неможел да се сложи со ниту еден дел од извештајот на Европската Комисија, освен...
МАКЕДОНИЈА

Позитивен извештај од Холандија: Северна Македонија постигна дополнителен напредок за преговори со ЕУ

По извештајот на Европската комисија во кој беа позитивно оценети реформите во правосудството, добивме позитивен извештај и од Делегацијата на Постојаниот комитет за европски прашања...
МАКЕДОНИЈА

Димитров: По позитивниот извештај време е Европа да испорача конкретна и одржлива одлука

Берта Китинска
Извештајот на Европската комисија, објавен во понеделникот, во кој се даваат позитивни оценки за напредокот на земјава и одново се препорачува отпочнување на преговорите за...
МАКЕДОНИЈА

Тимоние: Извештајот на ЕК е охрабрувачка основа за старт на преговорите

Франција со оптимизам гледа на извештајот на Европската комисија, како и на методологијата за проширување како охрабрувачка основа за донесување одлука за старт на преговорите...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Очекувам ЕУ час поскоро да го израдува нашиот народ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека позитивниот извештај на Европската Комисија за земјата е потврда дека народот, парламентот и владата ги завршиле своите обврски....