Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Ethereum се тргува за над 800 американски долари

Цената на Ethereum (ETH) скокна во неделата, тргувајќи над 800 долари за прв пат од март 2018 година.

Матичната валута на мрежата Ethereum достигна скоро тригодишно ниво од 829$, што претставува пораст од 10,6% во последните 24 часа.

Како втора најголема криптовалута според пазарната капитализација, вкупната вредност на ETH во моментов е 92,5 милијарди долари.

Растот на Ethereum се совпаѓа со зголемениот институционален интерес кон поширокиот криптопазар и претстојното лансирање на ETH фјучерсите на CME на 8 февруари.

Ethereum, исто така, најверојатно ќе добие поттик од Bitcoin, кој остварува огромен профит во последните 24 часа и се искачи на цена над 34.000 долари.

Поврзани вести

Robinhood го ограничува тргувањето со крипто-средства „поради екстремни услови на пазарот“

Влатко Зорба

DOGE се натпреварува со Bitcoin по популарност во САД

Влатко Зорба

Компанија од Дубаи ја прави најголемата Биткоин инвестиција во историјата

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!