Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Се очекува рушење на историскиот рекорд на цената на Биткоин

Најпопуларната криптовалута денес вреди повеќе од 57.000 долари и на тој начин се приближи до рекордот од 58.332 долари.

Биткоин беше вреден 57.217 долари утрово според платформата „Коиндеск“. Некои аналитичари очекуваат дека паричката ќе ја надмине границата од 60 000 американски долари за прв пат во историјата.

Овој пат, инвеститорите вложуваат во биткоин пред се за заштита од очекуваната инфлација во иднина, и покрај фактот дека сè уште нема причина за прекумерна загриженост за зголемувањето на цените.

Охрабрувачките информации за големиот интерес на клиентите на „Голдман Сакс“ за најпопуларната криптовалута секако придонесоа за растот на биткоинот, пренесе Seebiz.

Во очите на инвеститорите, тоа е дигитално злато, заштита од сите ексцеси што неизбежно ќе предизвика „диво“ печатење пари насочено од централните банки, и пред сè, висока инфлација и девалвација на класичните валути. Бидејќи цените на златото паѓаат благо неколку месеци, се повеќе станува јасно дека биткоинот навистина ја презема својата улога во многу од портфолијата на големите играчи.

ЕЦБ вчера значително ја зголеми проценката за стапката на инфлација во еврозоната оваа година и објави побрзо темпо на откуп на средства во следниот квартал со цел да обезбеди поволни услови за финансирање на економијата.

Оваа година, ЕЦБ очекува инфлација од 1,5 процент, во споредба со еден процент предвиден во извештајот во декември 2020 година.

Потсетувајќи дека инфлацијата во еврозоната беше 0,9 проценти во јануари и февруари, по минус 0,3 проценти во последниот месец од минатата година, претседателката на ЕЦБ, Кристин Лагард го препиша забрзаниот раст на цената на почетокот на годината како резултат на привремените ефекти и повисоките цени на енергијата.

Поврзани вести

НА ЧЕКОР од широка употреба: Маск му даде „ВЕТАР ВО ГРБ“ на Биткоин

Влатко Зорба

По објавата на Mastercard, Биткоин „тера“ кон 50.000 долари

Влатко Зорба

Скарамучи: Биткоинот лесно може да стигне до 100.000 долари следната година

Влатко Зорба