Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

FinCEN е заинтересиран за офшор средствата во криптовалути на граѓаните

Американската мрежа за финансиски криминал или FinCEN издаде кратко соопштение на 31 декември, објавувајќи ја својата намера да предложи измена на Законот за банкарска тајна во врска со известувањето за странски финансиски сметки, што имаат дигитална валута.

Во моментов, дигиталните средства не се опфатени со одредбите на странски банки и финансиски сметки или FBAR.

Сепак, известувањето покажува дека FinCEN сака да ги измени овие одредби. Ова ќе бара од американските граѓани да пријават сметки за криптовалути што се водат во странски институции, ако вредат повеќе од 10.000 американски долари

Нема информации кога овој предлог за измена на регулативата може да биде објавен, само дека тој има намера да го предложи.

Објавувањето доаѓа само три недели пред очекуваната промена на раководството во Министерството за финансии на САД, бидејќи администрацијата на Трамп му отстапува место на тимот на новиот претседател Џо Бајден.

Ова следува по друг предлог на Министерството за финансии претходно во декември за следење на трансферот на крипто-валути од американските берзи во сопствени портфолија.

Поврзани вести

Новограц: Биткоин ќе се искачи на 100.000 долари до крајот на 2021 година

Влатко Зорба

DOGE се натпреварува со Bitcoin по популарност во САД

Влатко Зорба

Алткоин сезоната на 2021 година само што започнува

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!