Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Bittrex ги отстранува Monero, Dash и ZCash

Берзата за криптовалути Bittrex денес објави дека ќе ги отстрани монетите Monero, ZCash и Dash во петок, 15 јануари, во 23:00 часот UTC.

Сите три се монети за приватност – класа на криптовалути кои нудат неоткривачки трансакции.

Monero е стандардно приватна, а ZCash и Dash имаат можност за приватни трансакции.

Монетите за доверливост се под контрола на регулаторите, кои ги сметаат за олеснувачи на незаконска активност. Darknet пазарот White House, на пример, прифаќа трансакции со Monero само поради нејзините карактеристики на приватност; полесно е да се следат трансакциите со Bitcoin.

Bittrex ги наведува „промената на регулаторните стандарди и други проблеми со потегот“ меѓу причините за отстранување на токените од списокот.

Претходно оваа недела, Bittrex беше една од неколкуте берзи кои го избришаа XRP, откако Комисијата за хартии од вредност на САД поднесе тужба против креаторите на XRP за собирање 1,3 милијарди долари од нерегистрирана продажба на хартии од вредност.

Ripple, компанијата именувана во тужбите, ги негира обвинувањата.

Поврзани вести

Милијардер: Ќе се кандидирам за претседател на САД ако Bitcoin стане 1 милион долари

Влатко Зорба

НОВ ШОК НА ПАЗАРОТ НА БИТКОИН: Криптовалутата од утрово во голем „минус“

Влатко Зорба

Босна има своја криптовалута – почна со трговија на светско ниво

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!