СТАНДАРД life

Тесла

КОМПАНИИ

Tesla продаде повеќе автомобили во 2019 година отколку претходните две комбинирани

msp-admin
Во 2019 година Tesla продаде 367.500 автомобили, што претставува нов рекорд за компанијата. Иако ова е пониско од проценките што Tesla ги направи на почетокот...
КОМПАНИИ

Фабриката на Tesla во Германија ќе произведува 500.000 електрични возила годишно

msp-admin
Tesla планира да произведува 500.000 електрични возила годишно во својата нова фабрика во Германија, која ќе биде лоцирана на периферијата на Берлин. Информациите за ова...
КОМПАНИИ

Акциите на „Tesla“ поскапеа по 200.000 порачки на Cybertruck

msp-admin
Аналитичарите од Вол Стрит се збунети. По не толку успешната презентација на електричниот пикап „Tesla Cybertruck“, компанијата пријави 200.000 пред нарачки, по што акциите и...
КОМПАНИИ

Маск загуби 770 милиони долари по презентацијата на електричниот пикап

msp-admin
Акциите на компанијата „Тесла“, вчера пред затворање на берзите поефтинија за шест отсто, откако претходно беше претставено новото теренско електрично возило „Сајбертрак“, јави „Форбс“. Како...