Стандард

Тесла

КОМПАНИИ

Маск отпушта 75% од вработените во фабриката во Невада

msp-admin
Американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ планира да го намали бројот на вработени во фабриката за батерии во Невада за околу 75 проценти, како резултат...
КОМПАНИИ

Tesla сече шума за да гради „гигафабрика“ во близина на Берлин

msp-admin
Американската компанија Tesla доби дозвола од судот во Германија да продолжи со сечата на шумата во близина на Берлин за да ја изгради првата „гигафабрика“...
КОМПАНИИ

Фондот, кој заработи 1,5 милијарди долари за 2 месеци од Tesla

msp-admin
Кога станува збор за акциите на пионерот на пазарот на електрични автомобили Tesla, вистинскиот момент за влез или излез е клучен. Саудиската влада неодамна објави...
КОМПАНИИ

Tesla доаѓа во Бугарија?

msp-admin
Бугарија комуницира со компанијата Tesla за потенцијална инвестиција на американскиот производител на електрични автомобили во фабрика во земјата, пренесуваат бугарските медиуми, цитирајќи го министерот за...
КОМПАНИИ

Акциите на „Tesla“ скокнаа за 20%, Маск се збогати за 13,5 милијарди долари

msp-admin
Акциите на „Tesla“ пораснаа за 19,9% во понеделникот, откако „Argus Research“ ги зголеми своите очекувања за компанијата и рече дека очекува акциите да достигнат 808...
КОМПАНИИ

Tesla доделува 1 милион долари на хакери кои успеваат да ги пробијат нивните системи

msp-admin
Втора година по ред, Tesla ќе биде голем спонзор на хакерскиот натпревар Pwn2Own. Американскиот производител на електрични возила ќе додели награди од околу 1 милион...