Стандард
КОМПАНИИ

Tesla доаѓа во Бугарија?

Бугарија комуницира со компанијата Tesla за потенцијална инвестиција на американскиот производител на електрични автомобили во фабрика во земјата, пренесуваат бугарските медиуми, цитирајќи го министерот за економија, Емил Караниколов, пренесе Бизнис Инфо.

“Имаме две амбиции: првата е производство на автомобили, а втората е производство на батерии за електрични автомобили“, вели Караниколов.

Тој додава дека Бугарија е подготвена да започне производство на делови за автомобили со Tesla, но фабрика за производство на автомобили или електрични акумулатори би била подобра опција.

Поврзани вести

За прв пат во историјата: Русија има повеќе злато отколку долари

Влатко Зорба

Apple гради нова канцеларија во Тексас за 15.000 вработени

msp-admin

Toyota и Tesla би можеле да станат партнери

Влатко Зорба