Стандард
КОМПАНИИ

Маск свикал состанок со вработените во 1 часот наутро во недела, па вработил 252 луѓе

Елон Маск е познат по тоа што поставува тешки цели. Сепак, на крајот на февруари, се покажа дека шефот на Tesla и SpaceX им наредил на сите вработени во компанијата за вселенска технологија во една од фабриките да се состанат во еден часот наутро во недела. Во раните утрински часови, според CNBC, тој сакал да открие од неговиот тим зошто фабриката не работи деноноќно за да се изградат вселенски летала и ракети.

Инженерскиот тим соопштил дека е потребно повеќе луѓе да работат на вакви смени. Како резултат на тоа, SpaceX ангажирал 252 нови вработени во рок од 48 часа, удвојувајќи ја својата работна сила во таа фабрика.

Случајот покажува многу за тоа како е да се работи за Маск.

Претседателот на SpaceX, Гвен Шотвел, се приклучила на компанијата во 2002 година како вработена број 7. Деценија и половина подоцна, таа вели дека сè уште сака да работи за Маск. Но, исто така,таа признава дека тој е доста интензивен.

„Нема сомнение дека Елон е многу агресивен во врска со неговиот тајминг, но искрено, тоа нè тера да ги правиме работите подобро и побрзо“, рече Шотвел во разговорот за ТЕД за 2018 година.

„Мислам дека целото време и сите пари во светот не се најдоброто решение и затоа да се изврши притисок врз тимот да се движи брзо е навистина важно“, додава таа.

Шотвел рече дека морала да научи да слуша и да размислува пред да ги одбие смелите цели на Муск.

„На прво место, кога Елон кажува нешто, мора веднаш да направите пауза и да не викнете: „Па, тоа е невозможно“ или „Нема шанси да го сториме тоа. Не знаеме како“. Ја затворате устата и размислувате за тоа и наоѓате начини како да го направите“, вели Шотвел.

Макс Кодак, извршен директор на Neuralink, каде што Маск работи на изградба на интерфејс замозок, за да ги поврзе луѓето со компјутерите, имал слично искуство.

„Елон го има овој неверојатен оптимизам, со кој ќе ги пробие овие имагинарни ограничувања и ќе ви покаже дека е можно многу повеќе отколку што навистина мислите денес“, рече Кодак во академијата за науки на Калифорнија во 2019 година.

Во твит, во кој регрутира вработени да работат за неговите компании, самиот Маск признава дека може да биде тешко да се работи со него.

„Има многу полесни места за работа, но никој досега не го сменил светот, работејќи 40 часа неделно“, твитна Маск во ноември 2018 година.

„Но, ако го сакате она што го правите, тоа (претежно) не се чувствува како работа“, додава тој.

Поврзани вести

Доларот изгуби скоро 7% минатата година, еврото зајакна за повеќе од 9 отсто

Влатко Зорба

Компанијата на Безос ја носи првата жена на Месечината

msp-admin

Foxconn: Електричните автомобили се новиот iPhone

Влатко Зорба