Стандард
КОМПАНИИ

Акциите на „Tesla“ скокнаа за 20%, Маск се збогати за 13,5 милијарди долари

Акциите на „Tesla“ пораснаа за 19,9% во понеделникот, откако „Argus Research“ ги зголеми своите очекувања за компанијата и рече дека очекува акциите да достигнат 808 долари, при прогноза од 556 долари. Ова е најголемиот еднодневен скок на цената од мај 2013 година, пренесува „CNBC“. На крајот на вчерашното тргување, тие достигнаа 780 долари.

Аналитичарите на „Argus“ наведоа силни резултати од четвртиот квартал што ги надминаа очекувањата на Вол Стрит.

Компанијата очекува заработката по акција да достигне 8,01 $ и да се удвои до 2021 година. Од почетокот на годината, акциите на „Tesla“ пораснаа за повеќе од 85%, при што пазарната капитализација на производителот на електрични возила надминува 140 милијарди долари. Аналитичарите очекуваат континуирана побарувачка за Model S и Model X и силен интерес за Model 3, што претставува 80% од производството во последните три месеци од годината.

Во средата, „Tesla“ објави дека очекува да надмине 500.000 испораки во 2020 година.

Маск се збогати за 13,5 милијарди долари

Порастот на цената на акциите влијае и на богатството на извршниот директор Елон Маск. Од почетокот на годината, тој собра 13,5 милијарди долари, благодарение на зголемувањето на цените.

За споредба, Џеф Безос, сè уште најбогатиот човек во светот, го зголеми своето богатство за „само“ 9 милијарди долари. По зголемувањето, Маск се искачи од 35-тата најбогата личност на светот на 22-та позиција со вкупно 41 милијарди долари.

Една од причините за порастот на цената на акциите во понеделникот беше пораката од „Panasonic“, која објави дека тие оствариле профит во последните три месеци – благодарение на „Tesla“. Компанијата произведува батерии.

Почетокот на годината беше потежок за Бернард Арно, претседател на луксузната LVMH. Неговата нето вредност се намали за 7,8 милијарди долари, но тој и понатаму останува на третото место во светот со вкупно 97,4 милијарди долари.

Други, сепак, изгубија

„Tesla“ е компанија, против која има најмногу облози за пад на цената на акциите. При продажбите „на кратко“, инвеститорите земаат акции и се надеваат дека нивната цена ќе се намали и така тие ќе вртат профит.

Сепак, стратегијата е ризична, бидејќи со зголемувањето на цените, загубите се практично неограничени. Само во понеделник, кога цената се искачи за 15%, овој тип на инвеститори изгуби 2,47 милијарди долари.

А од почетокот на годината – 8,31 милијарди американски долари, според S3 Analytics.

Поврзани вести

Продажбата на електрични автомобили му помогна на Mercedes да ги исполни целите за емисиите на штетни гасови

Влатко Зорба

Доларот се претвора од засолниште во ризична валута

Влатко Зорба

ММФ: Валутите на централните банки ќе се соочат со притисок

Влатко Зорба