Стандард

Тесла

ТЕХНОЛОГИЈА

По грешка наместо едно нарaчал 27 возила „Тесла Модел 3“, па добил сметка од 1,4 милиони евра

msp-admin
Купувањето преку Интернет можеше скапо да чини Германец, кој сонуваше да стане сопственик на електричен автомобил „Тесла“, но поради информатичка грешка во програмата на порталот...
КОМПАНИИ

Трамп застана на страната на Маск: „Тесла“ мора веднаш да започне со работа!

msp-admin
Американскиот претседател Доналд Трамп интервенираше во конфликтот меѓу директорот на компанијата „Тесла“, Елоа Маск и властите во Калифорнија, барајќи отворање на фабриката за производство на...
КОМПАНИИ

Маск: Ако не ми дозволат да го отворам производството, ќе ја преселам фабриката од Калифорнија

msp-admin
Милијардерот Елон Маск, шеф на фабриката за електрични автомобили „Тесла“, изјави дека ќе го премести седиштето на компанијата од Калифорнија, откако му било кажано дека...
КОМПАНИИ

И покрај рекордните испораки, „Тесла“ отпушта стотици вработени

msp-admin
И покрај одличните податоци за испораки за првата четвртина, американскиот производител на автомобили „Тесла“ се подготвува да отпушта вработени во своите американски фабрики за батерии...