СТАНДАРД life

Батерија

ТЕХНОЛОГИЈА

Што можете да направите со батерија од 5.000mAh

Влатко Зорба
Голема батерија денес стана исто толку важна како големината на екранот, моќноста на процесорот или количината на достапна RAM меморија. Затоа Motorola посвети посебно внимание...
ТЕХНОЛОГИЈА

Apple работи на надворешна батерија со магнет за iPhone

Влатко Зорба
Apple ќе ја прошири употребата на системот MagSafe во iPhone користејќи го за прицврстување на надворешни батерии. Ова го откриваат извори на „Блумберг“, кои додаваат...
КОМПАНИИ

Колку чини замена на батеријата на Tesla Model 3?

Влатко Зорба
Кога станува збор за замена на батеријата на електрични автомобили, ова претставува потенцијално огромна цена за сопствениците на вакви возила. Еден од најголемите стравови што...
ТЕХНОЛОГИЈА

Развиена батерија за електричен автомобил која се полни за 10 минути

Влатко Зорба
Американски истражувачи развија нова батерија за електрични автомобили што се полни за само 10 минути и може да обезбеди 400 километри возење со едно полнење....
КОМПАНИИ

„Тесла“ најави поевтини батерии, инвеститорите не се воодушевени

msp-admin
Пазарната вредност на американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ во вторникот падна за 50 милијарди долари откако извршниот директор Елон Маск најави нови батерии кои...