Стандард
КОМПАНИИ

Трамп застана на страната на Маск: „Тесла“ мора веднаш да започне со работа!

Американскиот претседател Доналд Трамп интервенираше во конфликтот меѓу директорот на компанијата „Тесла“, Елоа Маск и властите во Калифорнија, барајќи отворање на фабриката за производство на автомобили „Тесла“, без оглед на препораките на локалните власти.

– Калифорнија мора да му овозможи на Елон Маск веднаш да ја отвори фабриката за производство на автомобили „Тесла“. Тоа може да се направи брзо и безбедно – напиша Трамп на Твитер.

Маск претходно изјави дека ќе ги премести фабриката и седиштето на компанијата од Калифорнија, доколку надлежните не дозволат отворање во контекст на ограничувањата поради пандемијата.

На вчерашната прес-конференција, гувернерот на Калифорнија, Гавин Њуз изјави дека не е информиран за деталите за конфликтот на Маск со локалните власти, но тој е заинтересиран за понатамошна соработка на таа држава со „Тесла“.

Фабриката за електрични автомобили го прекина производството на 26 март.

Поврзани вести

Гугл најави намалување на брзината на Јутјуб поради коронавирусот

msp-admin

„Ерсте“: 2021 е година на просперитет како резултат на три клучни фактори

Влатко Зорба

Ниту PS5, ниту Xbox Series X: Switch е најпродаваната конзола во минатиот месец

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!