Стандард

Тесла

КОМПАНИИ

Маск сподели „оглас за вработување“: Се бараат 10.000 работници, диплома не е потребна

Влатко Зорба
Елон Маск сподели „оглас за работа“ на својот профил на Твитер. Имено, сопственикот на Tesla сподели твит од сметката „Tesla Owners Austin“ со образложение дека...
КРИПТОВАЛУТИ

Тесла со изненадувачки потег ја потврди својата посветеност на биткоинот

Влатко Зорба
Тесла овие денови значително му помогна на софтверот со отворен код на Биткоин. Производителот на автомобили откри грешка во процесорот за исплата на биткоин со...
ТЕХНОЛОГИЈА

Автопилот: Што „гледа“ возилото на „Тесла“ (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Неверојатно видео го покажува автопилотот на „Тесла“ во акција. Сопственик на „Тесла“ на Јутјуб објави видео во кое визуелизацијата на автопилотот покажува сè што „гледа“...
КОМПАНИИ

Маск твитна дека „Тесла“ може да стане најголема компанија, па избриша

Влатко Зорба
Сопственикот на „Тесла“, Елон Маск, напиша на Твитер дека смета дека „има шанса Тесла да стане најголемата компанија“. Како одговор на неговите следбеници, тој додаде...
КОМПАНИИ

Биткоин за „Тесла“: кои се предизвиците за купувачите?

Влатко Зорба
Објавата на американскиот претприемач Елон Маск дека сега биткоинот може да се користи за купување електричен автомобил „Тесла“ е загатка за сопствениците на криптовалутата, пишува...
КОМПАНИИ

Најголемиот производител на автомобили во Кина излегува лице в лице со Tesla

Влатко Зорба
Најголемиот производител на автомобили во Кина Geely стартува своја премиум марка електрични автомобили за да се соочи со Tesla во сегментот на растечки пазар во...
КОМПАНИИ

Deutsche Bank: VW ќе ја престигне Tesla следната година

Влатко Зорба
Инвеститорите треба да обрнат поголемо внимание на стратегијата на Volkswagen за електрификација на своите автомобили. Благодарение на тоа, компанијата може да ја престигне Tesla во...
КОМПАНИИ

Маск: Ако нашите возила ја шпионираат Кина, ќе ја затвориме „Тесла“

Влатко Зорба
Сопственикот на компанијата „Тесла“, Елон Маск, рече дека ќе ја затвори компанијата, доколку се покаже дека е точно тврдењето на Кина дека автомобилите на компанијата...