Стандард
КОМПАНИИ

Маск на Твитер: Сега можете да купите „Тесла“ со биткоин

Извршниот директор на „Тесла“, Елон Маск, објави дека сега е можно да се купат возила на Тесла во САД со биткоини.

Компанијата минатиот месец објави дека инвестирала 1,5 милијарди долари во биткоин и дека наскоро ќе започне да ја прифаќа најпопуларната криптовалута во светот како начин на плаќање.

„Сега можете да ја купите „Тесла“ со биткоин“, напиша Маск на Твитер.

Луѓето надвор од САД ќе можат да купат „Тесла“ со биткоини „подоцна оваа година“, додаде Маск, без да прецизира кои земји.

За да ја прифати исплатата, Маск рече дека „Тесла“ користи „внатрешен“ и „софтвер со отворен извор“.

Додаде дека „Тесла“ „директно управува со биткоин јазлите“. Јазли се компјутери на мрежата на биткоин кои работат на проверка на трансакции и избегнување на двојно трошење на криптовалутата.

Поврзани вести

„Tesla Cybertruck“ доаѓа и во Европа?

msp-admin

Македонија ќе биде домаќин на Меѓународниот балкански вински натпревар

msp-admin

Стравот од долготрајната блокада на Суец ги зголеми цените на нафтата над 64 долари

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!