Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Тесла со изненадувачки потег ја потврди својата посветеност на биткоинот

Тесла овие денови значително му помогна на софтверот со отворен код на Биткоин.

Производителот на автомобили откри грешка во процесорот за исплата на биткоин со отворен код и паричникот BTCPay Server, а исто така му помогна на проектниот тим да ја поправи грешката.

Компанијата за електрични возила и обновлива енергија го извести тимот на BTCPay за грешката по разгледување на GitHub проектот минатата недела. Ова влијае на корисниците кои извршуваат BTCPay од „Docker Deployment“, имаат конфигуриран сервер за е-пошта и им овозможуваат на корисниците да се регистрираат во Поставки за сервер> Политики“, според објавата на GitHub на BTCPay, што вклучува и софтверски „пач“.

„Безбедносниот тим изврши ревизија и контактираше со нас. Потоа се фокусиравме на поправање на повеќето од точките што ги откриле една по една. Тие сега ни помагаат да го подобриме нашиот процес на откривање, поврзано со безбедноста “, изјави основачот на BTCPay, Никола Дориер, за CoinDesk.

Тимот на BTCPay во својата објава на GitHub напиша дека повеќе информации за грешката ќе бидат откриени во следното големо издание на BTCPay.

„Сакаме да се заблагодариме на Тесла за одговорно откривање на податоци, помош во санирање и професионално решавање на ситуацијата. Исто така, би сакале да му се заблагодариме на Кајзер Абас, независен истражувач на веб-безбедност, за дополнителното откривање на ранливоста адресирано во ова прашање“, напиша тимот на BTCPay.

Серверот BTCPay беше лансиран во 2017 година од страна на развивачот на биткоин, Никола Дориер. Паричникот го користат многу трговци и компании во индустријата за биткоин како продажно место за онлајн продавници.

Поврзани вести

„Royal Bank of Canada“: По „Tesla“, и „Apple“ треба да купи Bitcoin за милијарда долари

Влатко Зорба

Во Велика Британија почнуваат консултациите за регулирање на крипто-средствата

Влатко Зорба

По објавата на Mastercard, Биткоин „тера“ кон 50.000 долари

Влатко Зорба