СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Ethereum е најпотценето крипто средство

Камерон Винкелвос, коосновач на Gemini и Bitcoin (BTC) милијардер, верува дека Ethereum (ETH) е најпотценетата криптовалута во моментот.

Винкелвос истакна дека ЕТH е на 50% од своето рекордно ниво од околу 1.400 американски долари. За споредба, BTC веќе скокна скоро 50% над претходниот рекорд.

„Ether е 50 отсто од неговиот рекорд на сите времиња. Тоа е очигледно најпотценетата криптовалута во светот во моментов“, истакна тој.

Постојат неколку главни причини да се биде оптимист во врска со криптовалутата на среден и долг рок.

Прво, според „Santiment“, бројот на китови кои го акумулираат ЕТH е зголемен. Аналитичарите во „Santiment“ посочија дека тој е зголемен во последните два месеци.

„Со надминувањето од 750 американски долари на ЕТH за прв пат по 31 месец, откривме дека има уште 39 адреси на Ethereum кои содржат 10 000+ $ETH во споредба со пред 2 месеци. Во меѓувреме, бројот на адреси што содржат 1-10 000 $ETH се намалил за тоа време“, истакнуваат оттаму.

Овој тренд покажува дека се зголемува довербата кај долгорочните сопственици и инвеститори со висока нето вредност.

Второ, стартуваше ETH2, што значително ќе ја „зголеми“ блокчејн мрежата на валутата со текот на времето. Ова ќе овозможи децентрализирано финансирање (DeFi) експоненцијално да расте во наредните години.

Вкупната вредност, заклучена во DeFi, надмина 14 милијарди долари откако го достигна својот врв од 16 милијарди долари. Ако ETH стане поевтин за употреба преку ETH2, DeFi ќе може да расте многу побрзо.

Врз основа на силните основи на најголемиот Altcoin и растечката акумулација на ETH од китовите, инвеститорите обично се позитивни во однос на валутата.

Тајлер Винкелвос рече дека тој има голем удел во ETH со години.

„Имаме голема торба ETH многу години. Gemini беа првата берза во Соединетите Американски Држави што ја „листна“ ETH во 2016 година“, сподели тој на Твитер.

Што е следно за ЕТH?

Во 2021 година, аналитичарите очекуваат раст на криптовалутата, особено затоа што CME ќе понуди фјучерси на ETH.

Групацијата треба да го вклучи ЕТH во февруари.

Анонимен инвеститор познат како „Aftab“, го рече следново.

„Долгорочната вредност на $ ETH како гас е: 1) создава трајна побарувачка водена од потрошувачите (не само мемиња) 2) неопходна е за сите потрошувачи, ја подобрува целокупната сеприсутност и посакуваност 3) механизмот за горење (според EIP-1559) ја уништува понудата; сето ова ја зајакнува улогата на ЕТH како SoV [залиха на вредност]“,

Ethereum се соочува со силно ниво на отпор од 840 долари. Но, над него има многу мала отпорност до 1.000 долари и на крајот рекордно ниво над 1.400 долари. Клучот на краток рок е да се одржи моментумот и да се избегне пад под 700 американски долари.

Поврзани вести

Ripple го раскина партнерството со MoneyGram

Влатко Зорба

Американски регулатор ќе дозволи употреба на стабилни монети во банкарски услуги

Влатко Зорба

Се манипулира ли крипто-пазарот од Bitcoin „китовите“?

Влатко Зорба