Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Сејлор: Биткоин станува корпоративен и тоа со брзо темпо

Мајкл Сејлор, извршен директор на софтверската фирма за деловно разузнавање „MicroStrategy“, вели дека „Биткоин станува корпоративен и тоа со брзо темпо“.

Во ново интервју на Си-Ен-Ен со Џулија Чатерли, Сејлор рече дека компаниите се подготвени да прифатат сè, од настанот Bitcoin for Corporations на MicroStrategy.

Сејлор: Златото е мртво, ќе има масовна миграција кон Биткоин (видео)

„Минатата недела, имавме 7.000 различни компании што присуствуваа на Bitcoin for Corporations. Материјалот се шири брзо и се шири со четвртина милион или повеќе прегледи за само неколку дена, и мислам дека илјадници компании го прифатија Биткоин како дигитално злато по март 2020 година и има цело стадо во 2021 година … “

На прашањето дали компанијата за деловно разузнавање се откажува од своите централни софтверски функции за да стане компанија фокусирана на дигитални средства, Сејлор рече дека MicroStrategy го прави вистинскиот потег за зачувување на богатството на акционерите.

Тој ја нарекува Биткоин прва парична мрежа во светот и предвидува дека ќе биде експоненцијално поголема од Google или Facebook.

„Имаме две стратегии. Една од стратегиите е да го развиваме нашиот бизнис со софтвер и тоа е добар бизнис. Заработува многу пари и расте. Нашата втора стратегија е да се здобиеме со Bitcoin, која е новата доминантна мрежа за дигитални пари. Ќе биде сто пати поголема од Google или Facebook. И, кога компании како Amazon влегоа на Интернет, луѓето не велеа: „Дали сте Интернет компанија или малопродажна компанија?“ Мислам дека тие се технолошка компанија што ја прифати иднината. Секој на крајот ќе се приклучи на мрежата на дигитални пари, исто како што сите на крајот ќе се приклучат на Интернет“.

Поврзани вести

Биткоин „рударите“ заработија 1,36 милијарди долари во февруари

Влатко Зорба

Binance Coin е сè поблизу да го надмине Ethereum

Влатко Зорба

„Голдман Сакс“ повторно ќе тргува со криптовалути

Влатко Зорба