Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Пензиските фондови активно инвестираат во Bitcoin преку Grayscale

Пензиските фондови почнуваат да инвестираат во Bitcoin (BTC), според институционалната фирма за управување со крипто-средства Grayscale.

Извршниот директор на Grayscale, Мајкл Соненштајн, за „Блумберг“ изјави дека посакуваниот сегмент на пазарот се приклучува на хеџ фондови и донации за да се добие изложеност на BTC преку Grayscale Bitcoin Trust.

„Почнавме да гледаме учество не само од сегментот на хеџ фондови, од кој веќе долго време гледаме учество, но сега тоа е од други институции, пензии и донации … Големината на дистрибуциите што ги прават исто така рапидно расте“.

Податоците на Меѓувладината организација за економска соработка и развој (ОЦЕД) покажуваат дека во 2019 година, околу 18,75 трилиони американски долари биле во пензиски фондови на САД.

Пакетот крипто-инвестициски продукти на Grayscale напредува во 2020 година и новата година. Компанијата неодамна купи 1.313 BTC во име на своите клиенти за еден ден во декември. Во тоа време, делот на BTC вредеше 24 милиони долари. Сега чини 49 милиони долари.

Grayscale сега има вкупно 27,4 милијарди долари средства под управување.

Инвестирани се 23 милијарди долари во Grayscale Bitcoin Trust и 3,5 милијарди се во Grayscale Ethereum Trust, проследена со помали износи во другите инвестициски производи на компанијата, кои опфаќаат XRP, Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), v (ETC), Stellar Lumens (XLM), Zcash (ZEC) и Horizen (ZEN).

Поврзани вести

Вредноста на Ethereum се искачи над 1.100 долари

Влатко Зорба

Време е за корекција – 70 милијарди долари излегуваат од крипто-пазарот по големиот подем

Влатко Зорба

Финските власти ќе продаваат запленет Bitcoin вреден 79 милиони долари

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!