Стандард

ТЕХНОЛОГИЈА

ТЕХНОЛОГИЈА

Huawei изгледа подготвува паметен часовник во серијата Nova

Влатко Зорба
Претходно оваа година, Huawei аплицираше за задржување на брендот Nova Watch во Кина. Ова сугерира дека компанијата го подготвува својот прв паметен часовник во серијата...
ТЕХНОЛОГИЈА

Американците се позагрижени од хакирање, отколку од убиство

Влатко Зорба
Американските граѓани се многу позагрижени дека ќе бидат хакирани, отколку убиени, покажува новото истражување на компанија за VPN услуги, која открива и други интересни податоци....
ТЕХНОЛОГИЈА

Истражување: Apple Watch ги открива раните симптоми на Ковид-19

Влатко Зорба
Истражувања сугерираат дека паметните часовници, како Apple Watch, можат да детектираат појава на коронавирус пред да се појават симптомите или позитивен тест. Студијата, спроведена од...
ТЕХНОЛОГИЈА

Huawei ги претстави лаптопите MateBook X Pro (2021), MateBook 13 (2021) и MateBook 14 (2021)

Влатко Зорба
Huawei веќе ги откри своите планови за изградба на екосистем од големи размери на уреди кои работат со HarmonyOS. Кинескиот производител ќе продолжи да инвестира...
ТЕХНОЛОГИЈА

Словенечка паметна куќа за птици привлече инвестиција од 4,2 милиони евра

Влатко Зорба
Паметната куќичка за птици наречена „Bird Buddy“, поддржана од претежно словенечки деловен тим, успешно ја заврши својата кампања на глобалната платформа за онлајн финансирање „Кикстартер“....
ТЕХНОЛОГИЈА

Научниците „програмираат“ бактерии за складирање на податоци

Влатко Зорба
Хард дисковите и оптичките дискови складираат гигабити дигитални податоци со едно притискање на копче. Но, овие технологии – како магнетни ленти и флопи дисковите пред...
ТЕХНОЛОГИЈА

За прв пат: Пилот управува дрон од 2000 км. растојание

Влатко Зорба
Благодарение на новото партнерство со Skypersonic, Fat Shark успеа да контролира дрон на небото од далечина од скоро 2.000 км со минимално заостанување. Уникатното достигнување...
ТЕХНОЛОГИЈА

Apple размислува за iPhone на склопување

Влатко Зорба
Apple започнала со работа на iPhone со екран на преклоп, потенцијален конкурент на слични уреди од Samsung Electronics и други компании, иако годинава планира само...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!