СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Наскоро доаѓа нова генерација на „Виндоус“

За големиот редизајн на „Виндоус“ се шпекулираше веќе некое време, а компанијата неодамна објави некои ситни измени како редизајн на познати икони и File Explorer. Иако сè уште не знаеме на што точно работат во „Мајкрософт“ и какви новини можеме да очекуваме, извршниот директор Сатја Надела вчера за време на главната конференција „Билд“ исто така коментираше за компјутерскиот оперативен систем, најавувајќи ја следната генерација на Виндоус. Тој посочи дека Виндоус никогаш не бил поважен и дека сегашната верзија на ОС ја користат повеќе од 1,3 милијарди луѓе за работа, учење, поврзување и играње.

Новата генерација ќе донесе некои од најголемите промени за Виндоус во последната деценија, рече Надела, а некои медиуми истакнуваат дека за време на неговиот говор на новиот компјутерски оперативен систем, тој не ја спомна тековната верзија на Виндоус 10, генерално. Ова веројатно ќе послужи како добра основа за некои гласини за иднината на Виндоус и се надеваме дека нема да чекаме премногу долго за официјални информации за да ги дознаеме тие планови за следната генерација на Мајкрософт ОС за компјутери.

Она што е веќе јасно и на што Надела посвети особено внимание е дека со новиот Виндоус ќе им се даде многу поголема поддршка на развивачите и креаторите. Тој им вети создавање на нова, најиновативна и отворена платформа за развој, дистрибуција и монетизација на апликациите. Познато е дека компанијата веќе извесно време развива нова продавница за апликации за Виндоус, а изјавите на Надела одат во таа насока. Значи, не само што можеме да очекуваме дизајн или визуелни промени во нивната продавница за апликации, туку и некои новини благодарение на што програмерите и креаторите може да заработат повеќе.

Треба да откриеме за што станува збор „многу скоро“, рече Надела и се надеваме дека тоа ќе биде во следните неколку недели.

Поврзани вести

Летало на компанијата на Маск се сруши при слетување во Тексас

Никола Поповски

Ковид-пасоши засновани на блокчеин се издаваат во Њујорк

Влатко Зорба

Fortnite стана една од најголемите игри досега со 350 милиони играчи

msp-admin