Стандард

ТЕХНОЛОГИЈА

ТЕХНОЛОГИЈА

Carbon 1 Mark II е првиот смартфон во светот направен од јаглеродни влакна (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Современите паметни телефони обично имаат футроли кои комбинираат пластични материјали, стакло и метал. Некои производители експериментираат со керамички слоеви во топ уреди како што е...
ТЕХНОЛОГИЈА

iPhone 13 може да има максимален простор за складирање од 1TB

Влатко Зорба
Иако сме уште многу месеци до објавата на следната линија на iPhone, веќе се појавуваат гласини за претстојните телефони на Apple. Претходните извештаи сугерираат дека...
ТЕХНОЛОГИЈА

Хакери објавија информации за шпионскиот авион Bombardier Globaleye

Влатко Зорба
Канадскиот производител на авиони Bombardier оваа недела беше цел на хакерски напад. Тие потврдија дека биле жртви на сајбернапад во кој напаѓачите успеале да пристапат...
ТЕХНОЛОГИЈА

OnePlus во март ќе претстави 9R телефон и паметен часовник

Влатко Зорба
Изворот Ишан Агарвал за „91Mobiles“ изјави дека OnePlus, наводно, ќе претстави најмалку четири уреди во март, вклучувајќи поволен телефон OnePlus 9R, стандарден OnePlus 9, 9...
ТЕХНОЛОГИЈА

Безбедносна фирма предупредува дека LastPass за Android има седум вградени тракери

Влатко Зорба
Германската компанија за безбедност Exodus, по обемна истрага, откри дека популарната апликација за управување со лозинки, „LastPass“, собира и испраќа лични податоци на корисниците на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Беспилотни минибуси во Европа од 2023 година

Влатко Зорба
Израелската компанија Mobileye, подружница на Intel, објави дека започнала со производство на автономни автомобили заедно со транспортниот оператор Transdev Autonomous Transport System (ATS) и производителот...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!