Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Word ќе користи вештачка интелигенција за да предвиди што сакаме да напишеме од март

Microsoft Word е една од најпопуларните канцелариски апликации на технолошкиот гигант. Минатата година дознавме за интересно подобрување што ќе го олесни воведувањето на текстот. Софтверските инженери на Microsoft со месеци експериментираат со функционалноста што ги обезбедува зборовите што сакаме да ги напишеме во Microsoft Word.

На овој начин, алгоритмите на Microsoft Word ќе се обидат да предвидат кој текст сакаме да го внесеме за да го направиме пишувањето уште побрзо и поточно. Доколку предложениот збор е соодветен, ќе можете автоматски да го внесете со избирање на копчето „Tab“ на тастатурата. Со кликнување на „Esc“ ќе се направи спротивното и ќе се отстрани препорачаната содржина.

Компанијата сега потврди дека долгоочекуваната одлика ќе им биде достапна на потрошувачите пред крајот на март. Ова подобрување ќе биде дел од претплатите на Microsoft 365 и ќе ја продолжи стратегијата што започна со веб-верзијата на Outlook во ноември. Функцијата за предвидување на текстот е дел од Microsoft Outlook за Android со недели.

Самите препораки ќе се појават во посветла боја, како дополнување на зборовите што ги внесувате. Првично, функцијата ќе биде во согласност со однапред дефинирана база на податоци. Со текот на времето, вештачката интелигенција ќе учи од навиките на секој корисник и соодветно од начинот на изразување.

Во моментов, 50% од претставниците на Windows Beta Channel имаат пристап до предвидување на текст во MS Word. Вклучувањето на ваква опција ќе им олесни на корисниците кои работат со многу текстуални документи секој ден. Нема да биде изненадувачки ако одликата стане дел од Microsoft Office 2021.

Наскоро ќе дознаеме повеќе за тоа како функционира опцијата за предвидување на текстот во канцелариската апликација и кога може да ја користат сите корисници.

Поврзани вести

Употребата на Skype се зголеми за 70 проценти, акциите во комуникацискиот сектор растат

msp-admin

Фејсбук може да воведе опција за криптирани аудио и видео повици

msp-admin

Податоци од смартфони продавани на разузнавачките служби на САД

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!