Стандард

Деберта

ТЕХНОЛОГИЈА

Вештачки интелект на Microsoft го разбира природниот јазик подобро од луѓето

Влатко Зорба
Алгоритмот за разбирање на природниот јазик Microsoft DeBERTa ги надминува човечките можности во еден од најсложените тестови за проценка на ваквите алгоритми – SuperGLUE. Во...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!