Таг : МОН

МАКЕДОНИЈА

Препораки од МОН за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Берта Китинска
Согласно заклучоците донесени на 11-та владина седница одржана во текот на вчерашниот ден, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо...
МАКЕДОНИЈА

Пред МОН, младите активисти со изведба на „Another Brick in the Wall“ побараа реформи во образованието (видео)

Берта Китинска
Итни реформи во образованието во повеќе сфери порачаа денеска младите од активистичкото хорче на Здружението за едукативен развој „Еквалис“, кои пред Министерството за образование ја...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Реновирани блоковите В и Г во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Влатко Зорба
Блоковите В и Г во студентскиот дом „Гоце Делчев“ се реновирани и денеска беа официјално пуштени во употреба, со што најголемиот студентски дом во државата...
Политика

Адеми ќе се информира за јавните тепачки на малолетници

Влатко Зорба
Министерот за образование и наука Арбер Адеми изјави дека службите во МОН ќе проверат за што точно се работи, одговарајќи на прашање дали знае за...
МАКЕДОНИЈА

НАкС: Во МОН нè уверуваа дека не иницирале нов синдикат

Stefanija Kuzmanovska
Преставниците на Независниот академски синдикат (НАкС) денеска на средба во МОН со министерот за образование и наука Арбер Адеми и вицепремиерката Мила Царовска биле уверувани...
МАКЕДОНИЈА

НАкС и СОНК најавија здружување за да докажат репрезентативност, утре средба во МОН

Влатко Зорба
Независниот академски синдикат (НАкС) и Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) веројатно ќе се здружат за да ја докажат својата репрезентативност. Сметаат дека е...
МАКЕДОНИЈА

МОН: Исплатата на повисоки плати во високото образование мора да биде согласно со законските прописи

Почитувајќи ја автономијата на високо образовните установи и слободата во работењето и управувањето, Министерството за образование и наука не смее, не дало и нема да...
ЕКОНОМИЈА

Сто милиони евра за енергетски ефикасни студентски домови и системи за наводнување

Влатко Зорба
Со 100 милиони евра германска поддршка, земјава ќе рехабилитира четири системи за наводнување 14.000 хектари по сливот на реката Вардар, ќе изгради мали хидроцентрали на...
Политика

МОН ќе прави измени во контроверзниот учебник по социологија за втора година

Влатко Зорба
МОН ќе прави измени во учебникот по социологија за втора година средно образование, кој деновиве предизвика големи реакции во јавноста. Негативни реакции предизвика досржината која...
Политика

Заев: Историски договор помеѓу МОН и СОНК, за образованието треба да се грижат мотивирани наставници

Влатко Зорба
„Постигнат историски договор помеѓу МОН и СОНК! Наставниците добиваат дополнителни 10% покачување на платата од jануари 2020. Тоа значи вкупно покачување на платите на просветните...