СТАНДАРД life

Буџет

ЕКОНОМИЈА

Државата врати 1 милијарда 146 милиони евра, Буџетот е стабилен, вели Заев

Влатко Зорба
За тоа како ќе се справиме со економската криза освен редовните задолжувања, премиерот Зоран Заев изјави дека реално очекува дека земјава ќе се оддржи на...
ЕКОНОМИЈА

Буџетот за 2021 година ќе обезбеди одржливост и надминување на негативните последици

Берта Китинска
Буџетот за 2021 година се обезбедува одржливост и можност за побрзо надминување на негативните последици од коронакризата Предлог Буџетот кој денеска влегува во собраниска процедура...
ЕКОНОМИЈА

Здравството и економска стабилност приоритет на предлог Буџетот за идната година

Берта Китинска
Предлог Буџетот за 2021 година, обезбедува одржливост, рационализирање на трошењата со оптимизација на расходите на јавната администрација и дигитализација на јавните услуги како и прецизни...
ЕКОНОМИЈА

Преговорите завршени, усогласен буџетот на ЕУ од 2021 до 2027 година

Stefanija Kuzmanovska
Земјите-членки на ЕУ, Европскиот парламент и Европската комисија денеска ги завршија преговорите со договор што овозможува усвојување на повеќегодишниот буџет на ЕУ за периодот од...
ЕКОНОМИЈА

Фирмите и граѓаните ќе добијат финансиска помош – Собранието го донесе ребалансот

Берта Китинска
Собранието го донесе ребалансот Фирмите и граѓаните ќе добијат  финансиска помош. Со 55 гласа „за“ и 24 „воздржани“, Собранието, неколку минути по полноќ, го донесе...
ЕКОНОМИЈА

Новиот ребалансот ќе обезбеди средства за справување со економските последици од пандемијата

Берта Китинска
Денеска пратениците треба да ја продолжат расправата за вториот ребаланс на Буџетот во кој се планирани средства за реализација на четвртиот пакет антикризни мерки во...
КОМПАНИИ

„Finance Think“: Законот за буџети да се доработи

msp-admin
Институтот Finance Think препорачува доработка на Предлог законот за буџетите. Иако го оцени како долгоочекуван и значаен чекор напред во подобрување на управувањето со јавните...
ЕКОНОМИЈА

Дополнетиот ребаланс со амадмани во Собранието, дебата неделава, а наредната реализација на мерките

Берта Китинска
Ребалансот на Буџетот со вградени амандмани и од комисисиката расправа во Собранието се очекува до наредната недела да биде усвоен и да почне имплементацијата на...
ЕКОНОМИЈА

Ребалансот на Буџетот пред финално усвојување

Влатко Зорба
Во Собранието заврши амандманската расправа за ребалансот на Буџетот и од понеделник се очекува тој да се најде на дневен ред на собраниска седница. Со вториот...
ЕКОНОМИЈА

Ковачевски: Ликвидноста на Буџетот е добра, ќе бидат исплатени сите обврски кон корисниците

Берта Китинска
Амандманската расправа за ребалансот на Буџетот заврши доцна синоќа, соопшти денеска заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски, порачувајќи дека ликвидноста на Буџетот е добра и ќе...