Стандард

Ребаланс

ЕКОНОМИЈА

Буџетот за 2021 година ќе обезбеди одржливост и надминување на негативните последици

Берта Китинска
Буџетот за 2021 година се обезбедува одржливост и можност за побрзо надминување на негативните последици од коронакризата Предлог Буџетот кој денеска влегува во собраниска процедура...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Со усвоениот ребаланс обезбедувме средства за 19 капитални проекти важни за граѓаните

Берта Китинска
Со веќе усвоениот ребаланс на Буџетот за 2020 година, обезбедуваме 470 милиони евра за реализација на четвртиот пакет економски мерки , за поддршка на граѓаните...
ЕКОНОМИЈА

Новиот ребалансот ќе обезбеди средства за справување со економските последици од пандемијата

Берта Китинска
Денеска пратениците треба да ја продолжат расправата за вториот ребаланс на Буџетот во кој се планирани средства за реализација на четвртиот пакет антикризни мерки во...
ЕКОНОМИЈА

Ребалансот на Буџетот пред финално усвојување

Влатко Зорба
Во Собранието заврши амандманската расправа за ребалансот на Буџетот и од понеделник се очекува тој да се најде на дневен ред на собраниска седница. Со вториот...
ЕКОНОМИЈА

Ребалансот на буџетот е скроен добро, тврди Бочварски

Влатко Зорба
Со новиот ребаланс на Буџетот нема да се кратат средства од Министерството за транспорт и врски, сите пари за изградба и реконструкција на патишта низ...
ЕКОНОМИЈА

Ребалансот во собраниска процедура, очекувањата се навремено носење за поддршката да стигне до стопанството и граѓаните

Влатко Зорба
Ребалансот на Буџетот за 2020 година влезе во собраниска постапка. Расправата почна во матичната Комисија за финансирање и буџет, која треба да заврши за  10...
ЕКОНОМИЈА

Почна собраниската расправа за ребалансот на Буџетот

Влатко Зорба
Во Собранието почна расправата за ребалансот на Буџетот за 2020 година, кој е втор годинава и со него треба да се овозможи спроведувањето на четвртиот...
ЕКОНОМИЈА

Ребалансот на буџетот: Очекувана корекција во линија со очекуваните движења во економијата

Берта Китинска
Корекцијата на ребалансот на буџетот со четвртиот пакет на мерки е очекувана, и во линија со досегашните и очекуваните движења во економијата, изјави за Стандард...
ЕКОНОМИЈА

Економистите очекуваат по вториот да следи и трет ребаланс на буџетот

Влатко Зорба
По најавите дека наскоро ќе следи второ прекројување на државната каса, дел од експертската јавност вели дека тој ребаланс нема да биде и последниот во...
ЕКОНОМИЈА

Изгласан дополнителниот ребаланс на Буџетот за 2019 година

msp-admin
Пратениците денеска со 56 гласови „за“ го изгласаа дополнетиот ребаланс на Буџет за 2019 година, со кој според Владата, се врши алоцирање средства онаму каде...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!