Таг : Преговори

СВЕТ

Северна Кореја ги отфрла преговорите со САД, американски претставник пристигна во Сеул

Stefanija Kuzmanovska
Северна Кореја соопшти дека нема намера да го продолжи дијалогот со САД, по пристигнувањето на американскиот заменик државен секретар Стивен Биган во Јужна Кореја на...
Политика

Силјановска Давкова: Преговарачката рамка не значи датум за преговори

Влатко Зорба
Преговарачката рамка не значи датум за преговори. Таа се концентрира на три моменти, принципи, суштина и процедура. Членките на ЕУ откако ќе ја разгледаат имаат...
Политика

Спасовски и Димитров: Време е да го искористиме овој процес и европските стандарди да ги донесеме дома

Берта Китинска
Европската комисија вчера објави дека е утврден предлогот за Преговарачката рамка и е доставен на одобрување на земјите-членки. Со ова се потврдува дека нема отстапување...
Политика

Жбогар: Уште еден важен чекор за Северна Македонија на патот кон ЕУ

Евроамбасадорот  Самуел Жбогар, на својот „Твитер“ профил објави дека земјата е чекор поблиску до ЕУ, по утврдувањето на Преговарачката рамка на Европската Комисија. „Уште еден...
Политика

Заев: Следи формален почеток на преговорите, македонската интеграција кон ЕУ забрзува

Веста дека Европската комисија вчера го утврди предлогот за Преговарачка рамка за преговорите за членство во ЕУ и го достави на разгледување до државите членки,...
Политика

Ќучук: Се водат две кампањи во С.Македонија – за продолжување кон ЕУ или за враќање на земјата каде што беше пред три години

Во предизборието во Северна Македонија се одвиваат две концепциски различни кампањи – за враќање на земјата каде што беше пред три години или да продолжи...
Вести

Палестинците се подготвени за директни разговори со Израел

Влатко Зорба
Палестинците се подготвени да продолжат со директните преговори со Израелците и за мали гранични промени, судејќи според контра-предлогот на американскиот план за Блискиот исток, до...
ЕУ

Седум земји го стопираа отворањето на ново поглавје за преговори на ЕУ со Србија

Влатко Зорба
Иако се очекуваше Србија да отвори ново поглавје за преговори за слободата на движење на работната сила пред летните одмори, не е постигнат потребниот консензус...
Политика

Жбогар: Верувам дека преговарачката рамка многу брзо ќе биде претставена пред земјите членки

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре. Станува...
Политика

Преговарачката рамка во јуни, старт на преговорите наесен

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји најави дека преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија треба да бидат објавени „во наредните денови”, а вицепремиерот Бујар Османи,...