Таг : Преговори

Политика

Пендаровски: Одложувањето на почетокот на преговорите би била голема грешка на ЕУ

Берта Китинска
Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на онлајн конференцијата посветена на високото образование во регионот на Западен Балкан, на тема „Заеднички вредности, способности...
МАКЕДОНИЈА

Македонскиот државен врв дециден: Нема преговори со Бугарија за идентитетот!

Берта Китинска
За македонскиот државен врв договор со Бугарија нема. Заев и Пендаровски негираат дека со Бугарија се преговара за јазикот. Ги демантираат наводите во бриселски Политико...
Политика

Германија е за одржување на првата меѓувладина конференција, Бугарија останува на ставот за преговарачката рамка

Берта Китинска
Германија повторно потенцира дека цел на германското претседателство со ЕУ е одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија до крајот на годинава и оти...
Политика

Интензивна дипломатска активност за осигурување на првата Меѓувладина седница со ЕУ во декември

Берта Китинска
Засилена дипломатска активност на Владата во пресрет на самитите на Европската Унија на кои се очекуваат клучните одлуки за финализирање на преговарачката рамка и одржувањето...
Политика

Османи оптимист дека ќе почнеме преговори со ЕУ

Влатко Зорба
Министерот за надворешени работи Бујар Османи е оптимист дека Северна Македонија ќе почне преговори за членство во Европската унија. Сите вклучени во овој процес, вели...
Политика

„Ла Кроа“: Софија би можела да истрае во блокирањето на Северна Македонија, но делумно и блефира

Берта Китинска
Под насловот „Бугарија-Северна Македонија: јазична кавга“ парискиот весник со демохристијанска ориентација „Ла Кроа“ пишува дека Софија го оспорува постоењето на македонски јазик и се заканува...
Политика

Заев верува дека ќе се најде решение со Бугарија

Берта Китинска
Највисоките претставници на институциите на ЕУ, наместо на средба во Брисел, поради Ковид-19 вчера преку повеќе видеоконференциски разговори, ја потврдија поддршката на Северна Македонија и...
Политика

Заев кон Мишел: Подготвени сме за преговори и безусловно исполнување на нашата ЕУ агенда

Влатко Зорба
Најважните приоритети на Република Северна Македонија во актуелниот период е да биде усвоена Рамката за преговори со ЕУ од страна на Европскиот Совет и одржувањето...
Политика

Берлин и Брисел очекуваат старт на преговорите до крајот на годината, се чека ставот на Софија

Берта Китинска
Северна Македонија да ги почне преговорите за пристапување во ЕУ до крајот на годината очекуваат официјален Берлин и Брисел. Германската амбасадорка Анке Холштајн вчера изјави...
Политика

Милошоски открива дефиниција за Гоце Делчев за која треба да се согласат Заев и Борисов

Берта Китинска
Антонио Милошоски, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на својот Фејсбук ја откри  дефиницијата за Гоце Делчев за која треба да се согласат двете страни кога...