Таг : Собрание

МАКЕДОНИЈА

Границите со соседните земји остануваат отворени, вели Филипче

Берта Китинска
Ги анализираме епидемиолошките анкетите и нема трансмисија на вирусот од странски граѓани. Проблемот е на локално ниво и локална трансмисија на вирусот, рече денеска министерот...
Регион

Српска пратеничка рапува во Собранието! (ВИДЕО)

Stefanija Kuzmanovska
Пратеничката од редовите на СПС, Јелена Михајловиќ изведе музички перформанс во српскиот Парламент, рапувајќи на крајот од нејзината презентација. Погледнете како изгледаше тоа, како и...
Политика

Собранието ги констатира оставките на Дурловски, Бајрами, Зеќири и Лукаревска

Влатко Зорба
Собранието на денешната седница констатира оставки на четворица пратеници, и тоа на пратеникот Игор Дурловски, кој доаѓа од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, на Бајрам Реџепи од...
Политика

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе се воздржат од гласање по Законот за заштита од заразни болести

Влатко Зорба
Координаторот на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски денеска изјави дека пратениците од неговата партија ќе присуствуваат на седницата на чиј дневен ред ќе биде...
Политика

Левица до Собранието поднесе декларација за осуда на бугарските национал-шовинистички претензии

Влатко Зорба
Двајцата пратеници на Левица денеска до Собранието поднесоа Декларација за осуда на бугарските национал-шовинстички претензии. Пратеникот на Левица, Димитар Апасиев објасни дека Декларацијата содржи 10...
Политика

Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на Буџетот пред пратениците на 27 октомври

Влатко Зорба
Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, ребалансот на Буџетот и Законот за заштита од дискриминација се очекува да бидат...
МАКЕДОНИЈА

Новите мерки на стендбај во Собранието, Филипче порачува: „Вирусот не чека“

Берта Китинска
Почна примената на последните анти-ковид мерки што ги усвои Владата, но засега останува неизвесно кога ќе бидат донесени предложените измени на Законот за заштита на...
МАКЕДОНИЈА

Законот за заштита од заразни болести не беше ставен на дневен ред

Берта Китинска
Собранието на Република Северна Македонија денеска ја започна 18. седница беа донесени две одлуки за испраќање припадници на Армијата во мисиите УНИФИЛ во Либан и...
Политика

Заев за преминувањето на пратеници кај ВМРО-ДПМНЕ: Николоски си прави „излет на мозокот“

Влатко Зорба
Околу гласините дека претеници од помалите партии од Коалицијата „Можеме“ сакаат да преминат во ВМРО-ДПМНЕ, премиерот Зоран Заев констатираше дека тие што го зборуваат тоа...
Политика

Усвоена одлуката за бројот на попретседатели на Собранието

Влатко Зорба
Пратениците денеска со 60 гласа за и 22 против против ја усвоија Одлуката за утврдување на бројот на потпретседателите на законодавниот дом. На денешното продолжение...