Автор : Берта Китинска

МАКЕДОНИЈА

Регистрирани се 101 нови случаи, четири лица починаа од Ковид 19 во земјава

Берта Китинска
Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19. – Скопје 59 – Куманово 12 – Штип 7...
МАКЕДОНИЈА

Вкупно 336 граѓани во Штип се во самоизолација

Вкупно 336 граѓани во Штип се во самоизолација, соопшти денеска градоначалникот на Штип, Благој Бочварски. Тој напомена дека регистриран е нов случај на заболен од...
Скопје

ПОЦ: Два часа бесплатен паркинг за сите граѓани при првото преземање на апликацијата

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на Општина Центар“ ја пушта во употреба новата верзија на мобилната апликација со која сите услуги на претпријатието стануваат...
МАКЕДОНИЈА

Над сто нови позитивни на Ковид-19, дали ова ќе биде вториот најголем пик?

Околу 100 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за МИА од...
МАКЕДОНИЈА

Уредбата на Владата за помош на медиумите е селективна и не ги опфаќа сите медиуми

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) изразуваат загриженост за состојбата на локалните и регионалните радиодифузери кои,...
МАКЕДОНИЈА

Во период на пандемија едуцирајте го детето како да ја одржува правилно личната хигиена

Берта Китинска
Иако на неколку пати се најавува отворањето на градинките конечниот датум за нивниот почеток со работа се уште е непознат. Во тек е скринингот на...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Оние кои не веруваат во коронавирусот нека ја погледнат репортажата од Инфективна (ВИДЕО)

Најголем дел од новозаразените се заразиле непочитувајќи ги мерките во сила и за време на полицискиот час, уверуваат надлежните. Министерот за здравство Венко Филипче упати...
Култура

Писмо од Шербеџија до Тозија: Ги свртуваат темите на твоите политички ставови тоа е испробана тактика за сервирање лаги

Актерот Раде Шербеџија упати отворено писмо по нападите на селектирани медиуми кон неговиот долгогодишен соработник и пријател, Горјан Тозија – Медо, директор на Агенцијата за...
МАКЕДОНИЈА

МПЦ со апел до верниот народ да се почитуваат мерките за заштита за Задушница

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА), во пресрет на претстојните денови на Духовденската задушница, кога си спомнуваме за упокоените...