СТАНДАРД life

Александар Петровски

ЕКОНОМИЈА

Седница на ЕСС: Поддршката за исплата на плати ќе биде скалеста согласно падот на приходите на компанијата

Финансиската поддршка за работодавачите за исплата на плати ќе биде скалеста согласно падот на приходите на компанијата односно од 14.500 до 21.776 денари по работник....
ЕКОНОМИЈА

Народна банка: Раст на депозитите и на кредитирањето во септември

Во септември годинава е регистриран раст на вкупните депозити во банките, како и на кредитирањето на граѓаните и на компаниите, соопшти Народната банка. Вкупните депозити...
ЕКОНОМИЈА

ММФ: Народната банка продолжува со значаен прогрес

Непрекинатото навремено објавување на квалитетни статистички податоци и во специфичните околности наметнати од пандемијата на ковид-19 е клучно за економијата, се наведува во соопштението од...
ЕКОНОМИЈА

Октомвриските пензии повторно ќе бидат предвреме исплатени

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за октомври 2020 година и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување да ги...
ЕКОНОМИЈА

Трифун Костовски бара оставка од раководството на Народна банка

Бизнисменот и мнозинскиот акционер во пропаднатата Еуростандард банка, Трифун Костовски бара целото раководство на Народната банка веднаш да поднесе оставка. -Барам оставка поради свесно носење...
ЕКОНОМИЈА

Владата одобри финансиска поддршка за инвестициите на 49 компании во вкупен износ од 53,4 милиони евра

Во продолжението на 12-тата редовна седница кое што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија го разгледа извештајот на Агенцијата за странски инвестиции, дополнет...
ЕКОНОМИЈА

Конференција: Од вкупно регистрираните 171.000 земјоделци, само 37.186 се жени

Од вкупно регистрираните 171.000 земјоделци, само 37.186 се жени или 21,7 отсто, додека од 300 договори за закуп на земјоделско земјиште, само 76 се склучени...
ЕКОНОМИЈА

Заев и Малденовски во ТИРЗ 2: Инвестициите во инфраструктурата се најнеопходни и секогаш поздравувани од деловната заедница

„Инвестициите во инфраструктурата се најнеопходни и секогаш поздравувани од деловната заедница, бидејќи се од непроценливо значење за непречено извршување на економските активности на компаниите, што...
ЕКОНОМИЈА

Царовска, Битиќи и Бектеши: Со паметна специјализација создаваме инклузивна и одржлива економија

Министерката за образование и наука Мила Царовска, вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, министерот за економија Крешник Бектеши и претставници на Германското друштво за интернационална...
ЕКОНОМИЈА

Кузеска: 470 милиони евра се обезбедуваат за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжува сo силна, ефикасна и навремена поддршка за компаниите погодени од негативните економски последици од коронавирусот изјави...