СТАНДАРД life

Економија

ЕКОНОМИЈА

Бесими за МИА: Иновативни решенија за фискална консолидација и финансирање на економско заздравување и раст

Влатко Зорба
Одговор на новата ситуација предизвикана од ковид-кризата треба да даде Планот за финансирање на заздравувањето и забрзување на економскиот раст. Целта е да ги зголемиме...
ЕКОНОМИЈА

„Излегуваат шпекулации со зла намера да наштетат на банкарскиот сектор“

Влатко Зорба
Премиерот Зоран Заев во рамки на прес конференцијата посветена на ефектите од досегашните четири пакети економски мерки, посебно се осврна на стабилноста на банките кај...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Има позитивни сигнали дека економијата заздравува

Влатко Зорба
Премиерот Зоран Заев на денешната шрес-конференција оцени дека има позитивни сигнали дека економијата заздравува, што според него е потврдено со позитивните тековни економски движења преку...
КОМПАНИИ

Г20: Светската економија покажува знаци на закрепнување

Влатко Зорба
Глобалната економска состојба се подобрува, но многу бавно како резултат на неизвесноста и големиот јаз меѓу економиите на различни земји, напишаа министрите за економија и...
ЕКОНОМИЈА

СКСЗМ: За да се избегне економска криза, бизнисот да се стави на приоритетната листа за имунизација

Влатко Зорба
Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија, како институција која ги штити деловните интереси на бизнисите во земјата, продолжува со своите напори на давање предлози и насоките...
КОМПАНИИ

НЕВИДЕНО ВЛИЈАНИЕ НА КОРОНАТА НА ЕУ ЕКОНОМИЈАТА: Речиси 6 милиони работни места исчезнаа

Влатко Зорба
Корона-кризата има невидено влијание врз економијата на ЕУ, како и врз пазарот на трудот и општеството, според новиот извештај на Европската фондација за подобрување на...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Се очекува годинава да се врати економскиот раст и да се надминат шоковите од пандемијата

Влатко Зорба
„Многу е важно да ги гледаме бројките во остварувањето на буџетот и економските параметри споредбено во првиот квартал оваа година со истиот квартал од минатата...
ЕКОНОМИЈА

Лукаревска: Започнати се контроли кај работодавачите кои ја злоупотребиле финансиската помош

Влатко Зорба
Директорката на управата за јавни приходи Сања Лукаревска денеска на прес конференција изјави дека работодавачите и физичките лица кои вршат самостојна дејност, кои го искористија...
ЕКОНОМИЈА

Македонската економија годинава ќе забележи раст од 3,6 отсто

Влатко Зорба
Македонската економија годинава ќе забележи раст од 3,6 отсто, предвидува Светска банка во најновиот извештај. За следната година, предвидувањата на Светска банка се дека економијата...