Стандард
КОМПАНИИ

Растот на кинеската економија годинава ќе биде 8,4 проценти

Нова проценка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е дека кинеската економија годинава ќе порасне за 8,4 проценти.

Оваа бројка е за 0,3 процентни поени над прогнозата на ММФ од јануари, според последното ажурирање на Светските економски изгледи објавено на почетокот на пролетните состаноци на ММФ и Светска банка, објави кинеската медиумска група.

„Ова ќе биде најсилната стапка на раст во земјата од 2011 година, бидејќи ефективните мерки за борба против епидемијата, силниот одговор на јавните инвестиции и поддршката за ликвидноста на централната банка овозможија силно закрепнување“, соопшти ММФ.

Годишниот раст на БДП на Кина од 2,3 проценти во 2020 година укажува на тоа дека земјата ги предводела големите економии според годишниот позитивен раст во 2020 година.

Се истакнува дека втората по големина економија ја утврди стапката на раст на БДП на повеќе од шест проценти за 2021 година, додека нејзиното економско закрепнување се вжештува.

Според ММФ, економскиот раст на Кина се очекува да забави на 5,6 проценти следната година. Исто така предупреди дека факторите на ризик пред пандемијата остануваат релевантни.

„Ова се тензии меѓу Соединетите Американски држави и Кина на голем број фронтови, вклучувајќи ја меѓународната трговија, интелектуалната сопственост и сајбер безбедноста“, соопшти ММФ.

ММФ, исто така, предвиде дека глобалната економија ќе порасне за шест проценти до 2021 година, стапка невидена од 70-тите години на минатиот век, благодарение на невидените реакции на политиките кон пандемијата, соопшти Кинеската медиумска група.

Поврзани вести

Француската економија паѓа во длабока рецесија поради короната

Влатко Зорба

Tesla Model Y или Lamborghini Urus? (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Апајдин: Во изградбата на Diamond, над 80% од работната сила е од локалното население

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!