Стандард
ЕКОНОМИЈА

„Излегуваат шпекулации со зла намера да наштетат на банкарскиот сектор“

Премиерот Зоран Заев во рамки на прес конференцијата посветена на ефектите од досегашните четири пакети економски мерки, посебно се осврна на стабилноста на банките кај нас и на одредени шпекулации кои се јавуваат деновиве околу нивната стабилност.

„Уште еднаш ја користам можноста да потенцирам, банкарскиот сектор е стабилен и финансиски ликвиден. Деновиве овие шпекулации кои што излегуваат навистина се со зла намера да наштетат на депозитната база и на банкарскиот сектор. И најголемата банка, Стопанска банка – Скопје и другите банки се стабилни и финансиски ликвидни“ , нагласи премиерот Заев.

Поврзани вести

Делегација на германско стопанство со нова услуга за компаниите од Македонија за пристап до германскиот пазар

Влатко Зорба

Туристичките агенции „се радуваат“ и на малиот интерес од граѓаните за патување за новогодишните празници

Светска банка: Црна Гора во најсилна рецесија во регионот на Западен Балкан

Stefanija Kuzmanovska
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!