Таг : Влада

МАКЕДОНИЈА

Владата на седница од 21 часот, не откриваат за што се заседава

Александар Тодески
Владата вечерва во 21:00 часот ја започна деветтата седница, за која од владиниот прес центар известија два часа пред почетокот. Засега нема информации за што...
МАКЕДОНИЈА

ДУИ со поддршка за разрешување на Мизрахи – Не го почитува Преспанскиот договор

Александар Тодески
Демократската Унија за Интеграција ќе даде позитивно мислење, техничката министерка за труд и социјална политика од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи да биде разрешена. Пратеникот...
Политика

Чулев: Проблемот со личните карти и возачките дозволи е надминат, останува да се реши проблемот со пасошите

Влатко Зорба
Околу 4.900 обрасци за пасоши има останато во моментов, а 14.900 граѓани чекаат да им биде издаден пасош. Новата пратка на обрасци за патни исправи...
МАКЕДОНИЈА

Владата поништи решенија на Мизрахи

Stefanija Kuzmanovska
Владата на вчерашната седница донесе одлука за поништување на решенијата донесени во периодот од 21 до 31 јануари од министерката за труд и социјална политика...
МАКЕДОНИЈА

Владата не го прифати Извештајот за дивоградбите во јадрото на Старата скопска чаршија

Stefanija Kuzmanovska
Владата не го прифати  Извештајот за дивоградбите во јадрото на Старата скопска чаршија, што го подготви Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам, и му наложи...
МАКЕДОНИЈА

Ангеловска: 3 милиони денари за екипата Медени

Влатко Зорба
Владата на вечерашната седница одлучи да им додели 3 милиони денари за екипата која го создаде филмот „Медена земја“, сподели министерката за финансии, Нина Ангеловска....
МАКЕДОНИЈА

Влада: Доставивме нов текст за Законот за ЈО, претходниот е повлечен поради технички грешки

Александар Тодески
Владата на Република Северна Македонија на вчерашната седница ги разгледуваше Предлог-законите за јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. Во текот на седницата беа...
МАКЕДОНИЈА

Владата го повлече Предлог-законот за Јавното обвинителство

Александар Тодески
Владата го повлече на доработка Предлог-законот за Јавно обвинителство, откако владејачката ДУИ побара текстот кој вчера бил усогласен на вечерната владина седница, потврдуваат за „Стандард“...
МАКЕДОНИЈА

Чулев: Владината одлука со која се поништуваат конкретните решенија е противзаконска

Ивана Рамаданова
Во текот на вчерашната Владина седница беше донесена одлука за поништување на решенијата за распоредување на работно место, со која се поништуваат 88 решенија за...