СТАНДАРД life

Влада

ЕКОНОМИЈА

Заев: Ги решивме најголемите прашања, се тоа беше заради економијата

msp-admin
Слабостите на системот донесоа штета, но ние знаеме да се повлечеме. Порано имаше непотизам, но никој не се повлече. Порано се шепотеше, но сега сите...
КОМПАНИИ

Анѓушев: Законот за финансиска поддршка на инвестиции е атрактивен и привлекува голем интерес во светот (ВИДЕО)

msp-admin
Заменик претседателот во Владата на Северна Македонија, задолжен за економските ресори Кочо Анѓушев, на отворањето на фабриката на компанијата „Баумер“ денеска посочи дека е една...
ЕКОНОМИЈА

Анѓушев: 120 компании планираат да вработат 4 000 луѓе, тоа значи дека продуктивноста ќе расте

Влатко Зорба
Продуктивноста е работа на стопанственците, а државата помага со субвенции за нови технологии – изјави вицепремиерот Кочо Анѓушев во интервју за ТВ Алфа. Тој посочи...
ЕКОНОМИЈА

Минималецот ја качува и просечната плата – За две години раст од 3.500 денари

Влатко Зорба
Минималната плата ќе изнесува 14.500 денари, по преговори со бизнис секоторот и синдикатите, најави премиерот Зоран Заев на прес конференција. Во разговорите имало различни мислења...
ЕКОНОМИЈА

Владата усвои информација за можни субвенции при купување нови возила

msp-admin
На вчерашната редовна 158-ма седница, Владата на Република Северна Македонија во насока на остварување на стратешките цели на владата за заштита на животната средина е...