Стандард

Државен завод за статистика

ЕКОНОМИЈА

Трговската размена зголемена, до септември 12,29 милијарди долари

Влатко Зорба
Вкупно 12.288.709.000 американски долари изнесува трговска размена на земјава за периодот јануари – септември 2019 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Вкупната вредност...
ЕКОНОМИЈА

Минималецот ја качува и просечната плата – За две години раст од 3.500 денари

Влатко Зорба
Минималната плата ќе изнесува 14.500 денари, по преговори со бизнис секоторот и синдикатите, најави премиерот Зоран Заев на прес конференција. Во разговорите имало различни мислења...