СТАНДАРД life

работници

БИЗЛАЈФ

Невообичаен гест: Хрватски претприемач изгради станови за своите работници

Влатко Зорба
Мијо Пашалиќ, сопственикот на компанијата Апфел, изгради две згради со станови во Макарска, кои неговите работници ги купија за половина цена, пишува Вечерњи. Становите се...
КОМПАНИИ

100 милиони работници ќе треба да бараат нова работа во западните земји

Влатко Зорба
Промените што ги донесе панемијата на коронавирус на глобалниот пазар на труд, исто така, ќе значат дека стотици милиони луѓе во западните земји ќе мораат...
КОМПАНИИ

Наскоро на Европа ќе и требаат 11 милиони нови работници во овие индустрии

Влатко Зорба
До 2030 година, дополнителни 11 милиони здравствени и работници за долгорочна нега ќе бидат потребни во ЕУ за да се исполнат барањата на населението кое...
БИЗЛАЈФ

Ако вработените лошо работат, можеби е до вас: Совети за менаџерите во новиот деловен свет

Влатко Зорба
Експертите велат дека нашата стабилност зависи од контролата над нашите денови, како и чувството на припадност, цел и раст, во која било смисла. Многу луѓе...
КОМПАНИИ

Возачите на Uber имаат право на минимална плата и годишен одмор, реши британски Врховен суд

Влатко Зорба
Возачите на Uber имаат право на гарантирани права за работниците, вклучително и минимална плата и годишен одмор, пресуди британскиот Врховен суд во петокот, отфрлајќи ја...
ЕКОНОМИЈА

Недела неработен ден за поголема продуктивност и благосостојба на работниците

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заедно со министерката за труд и социјална политика,...
КОМПАНИИ

Германски пратеници бараат да се укине олеснетото вработување на работници од Балканот

Влатко Зорба
Предлогот на германската десничарска екстремистичка партија АФД за укинување на Правилото за Западен Балкан за внесување неквалификувана работна сила во Германија предизвика отпор од сите...
ЕКОНОМИЈА

Земјоделските работници најпогодени според изгубените работни места

Влатко Зорба
Најголема жртва на пандемијата со ковид се земјоделците. Анализата на невладината Finance think покажува дека земјоделскиот сектор во 2020 година изгубил 20 776 работници.Најголем дел...
БИЗЛАЈФ

Зошто Финска е најпосакуваната земја за странски работници?

Влатко Зорба
Финска прими повеќе од 5.300 апликации за еден месец откако понуди програма за мигранти работници во технолошката индустрија кои ќе можат да го пробаат животот...
ЕКОНОМИЈА

Намален бројот на работници во индустријата

Влатко Зорба
Намален бројот на работници во индустријата во декември 2020 година, во однос на истиот период во 2019 година, за 4,2%, покажуваат податоците на Државниот завод...