Стандард
КОМПАНИИ

250 црногорски работници аплицираа за вакцинација во Белград

Денес и утре 250 црногорски работници треба да бидат вакцинирани во Белград, објави Стопанската комора на Црна Гора (ПКЦГ).

Форумот за инвестиции во Комората на Западен Балкан овозможи вакцинирање на заинтересирани бизнисмени во регионот денес и утре во Белград.

Претседателот на Управниот одбор на КИФ ЗБ6, Марко Чадеж, изјави дека вакцината „АстраЗенека“ им е достапна на работниците, како прв чекор во ублажувањето на последиците од епидемијата за бизнисите од Западен Балкан и како дополнителен чекор кон создавање на заеднички пазар во регионот.

Вакцинацијата е обезбедена со поддршка на Владата на Србија. Црногорските бизнисмени можеа да аплицираат до ПКЦГ за своите работници до вчера, до десет часот.

Поврзани вести

Јавен долг од над 12.000 милијарди долари: Која земја е најзадолжена во светот?

Влатко Зорба

Тужба за компанија што тврдела дека нејзината облека е отпорна на Ковид-19

msp-admin

ФИТР: Домашните компании подготвени за инвестиции за излез од кризата

Никола Поповски