Стандард

КОМПАНИИ

КОМПАНИИ

За Мелинда 73 милијарди долари? Според законот на државата Вашингтон, Гејтс го делат имотот на половина

МЕЛИНДА Френч Гејтс (56), американски хуманитарец и до вчера сопруга на основачот на „Мајкрософт“ Бил Гејтс (65), по разводот, би можела да стане втора најбогата...
КОМПАНИИ

Велика Британија останува најголем купувач на руско злато

Податоците на Руската федерална царинска управа покажуваат дека извозот на руско злато скокнал за 220% на годишно ниво на 26,5 тони во март, достигнувајќи вредност...
КОМПАНИИ

Шефот на „Џеј Пи Морган“: Работата од дома несоодветна за младите

Работата од далечина не е погодна за младите, ниту за оние кои се стремат кон напредок и развој, рече извршниот директор на банкарската група „Џеј...
КОМПАНИИ

Фајзер очекува приход од 26 милијарди долари од вакцината за коронавирус

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ во вторникот објави дека очекува приход од 26 милијарди долари од вакцината против „Ковид-19“ оваа година, што значително ги зголемува проценките...
КОМПАНИИ

„Verizon“ ги продава Yahoo и AOL за 5 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Американскиот телекомуникациски гигант „Verizon Communications“ објави продажба на медиумскиот бизнис, вклучително и брендовите Yahoo и AOL за пет милијарди долари, што сигнализира излез од скапата...
КОМПАНИИ

Најскапиот развод во историјата: Што ќе поделат Бил и Мелинда Гејтс?

Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда објавија дека ќе се разведат по скоро три децении брак, а како што пренесуваат медиумите, парот не потпишал предбрачен...
КОМПАНИИ

Фејсбук и Инстаграм се закануваат: „Ако не ни ги дадете вашите информации, ќе плаќате за услугата“

Фејсбук и Инстаграм се закануваат дека корисниците ќе мораат да плаќаат за нивните услуги. Но, само ако корисниците не дозволат апликациите на компанијата да ги...
КОМПАНИИ

Bosch ќе инвестира во развој на мотори со внатрешно согорување уште најмалку 20 години

Судејќи според најновите информации, Bosch не се откажува од моторите со внатрешно согорување. Како што објавија од „Фајненшл тајмс“, Бош е против фиксацијата на Европската...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!