Стандард

КОМПАНИИ

КОМПАНИИ

Kia може да го произведува автомобилот на Apple

Влатко Зорба
Јужнокорејската компанија Kia, која е во рамките на групацијата Hyundai, наводно, е задолжена за соработка со странски производители за развој на автономни електрични возила. Првата...
КОМПАНИИ

Франција и Велика Британија разговараат за заедничко спасување на „Eurostar“

Влатко Зорба
Франција и Велика Британија преговараат за спасувачки пакет за „Eurostar International“ откако кризата со коронавируси уништи 95% од патничкиот сообраќај на возот, што ја исполнуваше...
КОМПАНИИ

Како економиите на Чешка, Полска, Унгарија и Словачка станаа најдобри во Европа?

Влатко Зорба
Во последните десет години, земјите од т.н. Вишеградската група – Чешка, Полска, Унгарија и Словачка – успеа да постигне брз економски развој. И сега овие...
КОМПАНИИ

Audi здружува сили со FAW за производство на електрични автомобили

Влатко Зорба
Германскиот производител на луксузни автомобили Audi, сопственост на VW, ќе ги здружи силите со најстариот кинески производител на автомобили FAW во производството на луксузни електрични...
КОМПАНИИ

Синдикатите во Словенија незадоволни со „минималецот“ од 1.024 евра

Влатко Зорба
Министерот за труд на Словенија, Јанез Циглер, по состанокот со претставниците на словенечките синдикати најави дека оваа година минималната плата ќе се зголеми од претходната...
КОМПАНИИ

„Луфтханза“ губи милион евра на секои два часа

Влатко Зорба
Германската авиокомпанија „Луфтханза“ губи еден милион евра на секои два часа, што е значително подобрување во споредба со најниската точка што ја имаше за време...
КОМПАНИИ

ИЕА ја намали својата прогноза за побарувачката на нафта во 2021 година

Влатко Зорба
Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) ја намали својата прогноза за глобалната побарувачка на нафта во 2021 година оваа недела, предупредувајќи дека развојот на настаните поврзани...
КОМПАНИИ

4 начини на кои Бајден ќе се обиде да ја спаси американската економија

Влатко Зорба
Џо Бајден официјално е претседател на Соединетите држави, а за време на неговата кампања даде големи ветувања дека ќе ја обнови економијата и ќе го...
КОМПАНИИ

Шефот на Volkswagen отвори Твитер и упати „закани“ кон Маск

Влатко Зорба
Првиот човек на Volkswagen, Херберт Дис, се приклучи на Twitter вчера, и во првиот твит што го објави, се обрати на својот ривал Елон Маск....
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!