Стандард

КОМПАНИИ

КОМПАНИИ

Наскоро на Европа ќе и требаат 11 милиони нови работници во овие индустрии

Влатко Зорба
До 2030 година, дополнителни 11 милиони здравствени и работници за долгорочна нега ќе бидат потребни во ЕУ за да се исполнат барањата на населението кое...
КОМПАНИИ

JPMorgan: Инвеститорите можат да задржат 1% од своите портфолија за биткоин

Влатко Зорба
JPMorgan Chase & Co. е последната банка на Волстрит која зборува за идејата за инвеститори кои користат биткоин како начин за диверзификација на своето портфолио....
КОМПАНИИ

Австралијци во поход на Европа: Сакаат да влезат на пазарот на канабис вреден 3,1 милијарди долари

Влатко Зорба
Неколку мали австралиски компании за медицински канабис одлучија да ја испробаат својата среќа во Европа. Пробивајќи ја шумата на европски регулативи, тие имаат намера да...
КОМПАНИИ

Просечната плата во Белград над 700 евра во декември 2020 година

Влатко Зорба
Просечната нето-плата во Белград за декември 2020 година изнесува 82.309 динари, што според просечниот курс за декември 2020 година на Народната банка на Србија од...
КОМПАНИИ

„Хитроу“ ја заврши 2020 година со загуба од 2,8 милијарди долари

Влатко Зорба
Лондонскиот аеродром „Хитроу“, еден од најпрометните во светот, ја заврши 2020 година со загуба од 2 милијарди фунти (2,83 милијарди долари), поради колапсот на воздушниот...
КОМПАНИИ

6 акции со кои тргуваат најискусните инвеститори од Волстрит

Влатко Зорба
Најбогатите инвеститори и успешни менаџери на хеџ фондови се одлучуваат за хартии од вредност на компании со различна големина, вредности и деловни активности. Иако дел...
КОМПАНИИ

Маск: SpaceX ќе трансформира застарени нафтени платформи во полигони за истрелување ракети

Влатко Зорба
SpaceX ќе ги трансформира неискористените платформи за нафта во полигони за истрелување ракети, кои ќе извршуваат мисии на Месечината и Марс, рече Елон Маск, цитиран...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!