Стандард

КОМПАНИИ

ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

Владата ги објави фирмите кои зеле помош, а не ги исплатиле работниците

Влатко Зорба
Владата ја објави листата на работодавачи кои земале финансиска поддршка за исплата на плати за февруари и март 2021 година, а истата не ја исплатиле...
ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

Ќе се одземаат лиценци на бензиски ако точат неквалитетни горива

Влатко Зорба
Ќе има и санкции од страна на Државниот пазарен инспекторат, а ќе има и препораки до Регулаторна комисија за енергетика за одземање лиценци на бензиски...
КОМПАНИИ

Започна глобалниот натпревар Huawei Next Design Awards 2021, дефинирајќи ја естетиката на иднината

Stefanija Kuzmanovska
На овогодинешното издание на натпреварот ќе бидат доделени награди во вкупна вредност од 200.000 американски долари Глобалните Huawei Next Design Awards официјално започнаа на 31...
КОМПАНИИ

„Епл“ сака вработените да се вратат во канцелариите до септември

Stefanija Kuzmanovska
„Епл“ сака вработените да се вратат во своите канцеларии до септември, според меморандумот испратен до вработените претходно оваа недела. Работниците ќе мора да се вратат...
КОМПАНИИ

Поранешна австриска министерка која танцуваше со Путин стана член на Одборот на директори на „Роснефт“

Stefanija Kuzmanovska
Поранешната австриска министерка за надворешни работи Карин Кнајсл, која танцуваше со Владимир Путин на нејзината венчавка, доби место во Одборот на директори на рускиот гигант...
КОМПАНИИ

„Тесла“ на чекор од отворање ланец на ресторани

Stefanija Kuzmanovska
Извршниот директор на „Тесла“, „Елон Маск“, е на чекор до отворање ланец ресторани, пренесува „Танјуг“, повикувајќи се на „Блумберг“. Според агенцијата, на 27 мај „Тесла“...
ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

Лукаревска: 2.286 компании треба да ја вратат финансиската помош за плати

Влатко Зорба
2.286 претпријатија кои лани добиле финансика помош од државата за исплата на плати на своите вработени, оваа година треба да ја вратат истата, информираше денеска...
ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

Бислимоски: Производството на струја од јаглен наскоро ќе се замени со природен гас

Влатко Зорба
Во моментов ги анализираме детално доставените пресметки од енергетските компании, под лупа се ставени сите ставки. Штом заврши овој процес, ќе можеме да кажеме дали...
ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

Битиќи во посета на „Пејпер Мил“: Фабриката го рестартира производството по инсталирање на еколошки филтер

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и градоначалникот на Кочани, Николајчо Илијев, присуствуваа на...
ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

Инвестиција на ,,Лидл” од 300 милиони евра: Ќе се отворат маркети во Скопје и во уште седум градови

Влатко Зорба
Со влезот на “Лидл”  ќе се поддржи и македонското земјоделство, вели Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ. „Предвидено е овој голем германски познат бренд да отвори...