СТАНДАРД life

Филмови

Шоубиз

Легендарниот режисер откри зошто никогаш не ги гледа своите филмови во јавност

Radmila Tasevska
Познатиот режисер Мартин Скорсезе откри зошто не оди на јавни проекции на неговите филмови. Во интервју за Variety, култниот режисер ги детализираше своите проблеми со...
Шоубиз

Ѕвездата на еден од најдобрите филмови во 2023 година обвинета за силување

Radmila Tasevska
Францускиот актер, режисер и сценарист Самуел Теис, ѕвезда на канскиот победник Anatomy of a Fall, беше обвинет за силување филмски работник на сетот на филмот...
Шоубиз

Заврши историскиот штрајк на актерите: Погледнете кои филмови продолжуваат да се снимаат веднаш

Urednik
Во четвртокот, по 118 дена, заврши штрајкот на американскиот синдикат SAG-AFTRA, во кој членуваат околу 160.000 филмски, гласовни и телевизиски актери и сите оние кои...
БИЗЛАЈФ

Холивудските филмови со најмала заработка во изминативе 40 години

Влатко Зорба
Заработката на холивудските филмови доживеа огромен пад минатата година, забележувајќи 80% пад во Северна Америка, откако коронавирусот ги затвори кината и филмските студија го одложија...
БИЗЛАЈФ

Netflix ќе објави 70 оригинални филмови во 2021 година

Влатко Зорба
Netflix ќе објави 70 оригинални филмови во 2021 година, се вели во соопштението на компанијата во вторникот, повикувајќи се на амбициозните цели на платформата за...
БИЗЛАЈФ

Кино-индустријата ја започнува 2021 година со надеж за подобри денови

Влатко Зорба
Оваа година ќе биде поинаква. Или барем треба да биде за американскиот бокс-офис, осакатен од затворањето кината поради пандемијата, стравувањата на потрошувачите и недостатокот на...