СТАНДАРД life
БИЗЛАЈФ

Кино-индустријата ја започнува 2021 година со надеж за подобри денови

Оваа година ќе биде поинаква. Или барем треба да биде за американскиот бокс-офис, осакатен од затворањето кината поради пандемијата, стравувањата на потрошувачите и недостатокот на нови филмови во бокс-офисот.

Сепак, годината веќе започна неубедливо. Аналитичарите и студија очекуваат најгледаните филмови да бидат објавени викендов, вклучувајќи ги „Wonder Woman 1984“ и „The Croods: A New Age“. Две третини од театрите во САД се затворени, а малкуте нискобуџетни продукции што излегуваат со ограничена дистрибуција веројатно нема да привлечат доволно побарувачка за да се оправда отворањето нови кина.

Наместо тоа, планот е да се чека подобри денови – најверојатно не пред април – кога повторно ќе има големи буџетски продукции. Кината што преживуваат може да уживаат дури и во зголемен интерес, бидејќи продукциите ќе се појават една по една на задоволство на нетрпеливите филмски посетители.

„Ќе влеземе во оваа нова година со голема надеж“, рече Пол Дергарабедијан, медиумски аналитичар во Comscore Inc.. „Има многу одлични филмови кои се појавуваат, но треба да имаме безбедна и здрава околина за да ги гледаме“, додаде тој.

Викендов нема да има нови наслови во САД. „Wonder Woman 1984“ од „Warner Bros“, објавен на Божиќ и платформата HBO Max, најверојатно ќе застане на чело на боксофисот, според „BoxOffice Pro“. Филмот се претстави подобро од предвиденото во неговиот прв викенд во кината со приходи од 16,7 милиони долари, но купените билети веројатно ќе опаднат поради фактот што филмот е достапен и за стриминг, како и слабите критики од критичарите

Филмовите од другите големи студија се очекува да продолжат да генерираат продажба на билети дури и долго по нивната премиера. „Crude 2“ на „Universal Pictures“ излезе на 25 ноември, но се очекува да собере над два милиони американски долари од билети овој викенд, проследено со друга продукција на истото студио – вестернот „News of the World“.

Постојат предвидувања дека по обновувањето на бизнисот, зголемената побарувачка за нови филмови ќе може да надомести дел од штетата во 2020 година, кога приходите на благајните се намалија за 80% во споредба со претходната година.

Во Азија, кината во голема мерка работат нормално и поставуваат рекорди. Исто така, големите холивудски студија планираат објавување на серија долгоочекувани продукции, како што е новиот филм за Џејмс Бонд и нова продукција од универзумот на Marvel – „Black Widow“.

„Се надеваме на 2021 година, која е буквално полна со хит филмови“, вели Дергарабедијан. „Само се надеваме дека кината ќе бидат отворени и ќе се појави публика“, додаде тој.

Поврзани вести

Ќерката на Бил Гејтс: Жал ми е што не ми ставија чип во вакцината

Влатко Зорба

Никој не сака да ги вработи луѓето на Трамп: Вработените во Белата куќа дури не ги примаат на интервју за работа

Влатко Зорба

Дали светот се доближува до 4-дневна работна недела?

Влатко Зорба