Стандард
БИЗЛАЈФ

Поранешен вработен на Мерцедес со БАГЕР направил штета на компанијата за 2 МИЛИОНИ ЕВРА

Откако бил отпуштен, работник во фабриката Мерцедес во Виторија на северот од Шпанија украл багер од градилиштето и луто уништил повеќе од 50 возила Вито и В-класа, кои се произведуваат во оваа шпанска фабрика.

Штетата се проценува на повеќе од два милиони евра.

Работникот бил уапсен и обвинет за повеќе кривични дела. Според локалните медиуми, среќна околност е што инцидентот се случил во време кога постројките не работеле, а околу фабриката биле само членови на службите за безбедност и одржување, па немало повредени или жртви.

Штетата можеше да биде и поголема, имајќи предвид дека, според сведокот, работникот со багер се обидел да влезе во производствената сала за да ја оштети скапата опрема, но не успеал во тоа.

Нејасно е што го поттикнало на овој чин, но планот веројатно е подготвуван долго време, имајќи предвид дека незадоволниот човек ја напуштил компанијата во 2017 година.

Точните мотиви на неговите постапки ќе бидат познати кога тој ќе се појави пред судијата.

Поврзани вести

Авторот на ЛЕГЕНДАРНАТА ФОТОГРАФИЈА на Сандерс: „Би сакал да не ја направев“

Влатко Зорба

Џоли продаде слика на Черчил за рекордни 9,7 милиони долари

Влатко Зорба

Што работел Том Брејди пред да стане најдобриот квотербек во историјата?

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!