Стандард
ЕКОНОМИЈА

Aкцискиот промет на Македонската берза лани бил повисок во однос на берзите во Белград, Софија, Подгорица, Сараево и Бања Лука

Анализите покажуваат дека акцискиот промет на Македонската берза во 2020 година бил повисок во однос на берзите во Белград, Софија, Подгорица, Сараево и Бања Лука, вели во интервју за „Стандард“, првиот човек на Македонската берза Иван Штериев.

“Во 2020 година повеќето регионални берзански индекси бележат намалување за разлика од нашиот МБИ10, којшто на последниот ден на тргување влезе во позитивна територија и ја заврши годината со благ годишен пораст од 1,20%“, посочува Штериев.

Бројките уште говорат дека вкупниот промет на берзата лани бележи зголемување од над 6%, а прометот со акции во БЕСТ системот е зголемен за 48% што претставува најголем ваков промет во последната деценија.

Поврзани вести

Заев за енергетиката: По 30 години, ќе успее проектот Чебрен вреден до 800 милиони евра

Влатко Зорба

Заев: Ќе обезбедиме 600 милиони евра поддршка за развој на бизнисот до 2024 година

Како до успешен е-бизнис за жени претприемачи во организација на Министерството за финансии

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!