Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Милијардер: Ќе се кандидирам за претседател на САД ако Bitcoin стане 1 милион долари

Американскиот милијардер и сопственик на НБА тимот „Далас Маверикс“ Марк Кубан изјави дека ќе се кандидира за претседател на САД доколку Bitcoin се искачи на 1 милион долари.

Популарниот бизнисмен и од реално шоу „Shark tank“, ја објави на Твитер намерата да влезе во политиката.

Кубан, исто така, го критикуваше сегашниот систем и го опиша како „расипан“. Претприемачот предвидува дека до 2030 година ќе има трета значајна политичка партија во САД.

Ако може да се верува на претседателот на „Virgin Galactic“, Чамат Палихапитија, според неговите услови, Кубан може да биде подготвен да се кандидира за претседател на САД уште во 2024 година.

На последниот ден од минатата година, Палихапитија изјави дека ќе ги купи Хемптонс и ќе ги претвори во камп за деца, работници на земјоделски производи и ефтина недвижнина ако BTC се искачи на 150.000 долари.

Во меѓувреме, цената на дигиталната пара се искачи на рекордно високо ниво од 37.700 долари. Криптовалутата се зголеми за околу 29% од почетокот на годината и скокна за 380% во последните 12 месеци. Вредноста на пазарот на криптовалути надмина 1 трилион долари.

Аналитичарите на JPMorgan предвидоа дека BTC може да се искачи на 146.000 долари на долг рок, доколку инвестициите на приватниот сектор во криптовалутата се изедначат со тие во златота.

Институционалните инвеститори продолжуваат да инвестираат во најпопуларната криптовалута, и покрај нејзината висока цена.

Поврзани вести

Ethereum е најпотценето крипто средство

Влатко Зорба

Оракл би можел да биде следниот голем купувач на Биткоин

Влатко Зорба

Дали ова ќе биде најуспешниот месец за Биткоин?

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!