Таг : Штрајк

МАКЕДОНИЈА

Машиновозачите и помошниците да прекинат со незаконскиот штрајк, апелираат од ЖРСМ Транспорт

Влатко Зорба
Со оглед на тоа дека машиновозачите и помошниците индивидуално прекинале со работа, индивидуално и ќе треба да се изјаснат дека прифаќаат или одбиваат да ги...
МАКЕДОНИЈА

Железничкиот сообраќај втор ден во прекин поради штрајк на машинскиот персонал во Железници Транспорт

Влатко Зорба
Патниот и товарниот железнички сообраќај и денеска е во прекин поради штрајк на машинскиот персонал во Железници Транспорт. Тие бараат зголемување од 30 до 40...
СВЕТ

Париската опера загуби 15 милиони евра поради штрајкот

Stefanija Kuzmanovska
Поради штрајкот на уметниците/артистите и техничкиот персонал, што трае 1,5 месеци, Националната опера во Париз мораше да откаже 70 претстави и да загуби 15 милиони...
ЕУ СВЕТ

Заврши штрајкот во париското метро

Седиштето на францускиот реформаторски синдикат ЦФДТ денеска остана без електрична енергија, откако група синдикалци од ЦЖТ- енергија, влегоа во седиштето на синдикатот и ја прекинаа...
Забава МАГАЗИН

Грета со протест го прослави 17 роденден

Шведската климатска активистка Грета Тунберг во петокот наполни 17 години и повторно застана пред шведскиот парламент со транспарент „School Strike 4 Climate“ (Школски штрајк за...
Политика

„СТОП за извршители“: Изненадени сме од нивниот штрајк, но ќе им помогнеме да ги затворат канцелариите

Влатко Зорба
„Изненадени сме од нивниот штрајк. Сепак, ја поздравуваме нивната акција за затворање на канцелариите, ќе им излеземе во пресрет ќе им помогнеме да ги затворат...
Култура

Синдикатот на културата: Штрајк на 16 декември, доколку не се потпише колективен договор

Влатко Зорба
Советот на Синдикатот на култура во Република Македонија (СКРМ) најавува штрајк од 16. следниот месец доколку, како што соопшти денеска, во најкус можен рок не...
МАКЕДОНИЈА

Ампeва за Локално: Време е и текстилната работничка да се охрабри и да ги изнесе своите барања

Ивана Рамаданова
Според Кристина Ампева од НВО Гласен Текстилец, барањето за зголемување на работното време од 8 на 8 и пол часа, е неразумно. Исто така враќањето...
Политика

СОНК го ставаат штрајкот во мирување, Адеми вели дека се максимално посветени за изнаоѓање решение

Влатко Зорба
Самостојниот синдикат за образование и наука и култура (СОНК) денеска соопштија дека го ставаат штрајкот во мирување до период на изнаоѓање решение заедно со Министерството...