СТАНДАРД life

„Кајмак“

МК Сцена

„Кајмак“ ја заврши 2023 година со нова меѓународна награда

Radmila Tasevska
Филмот „Кајмак” на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски, ја заврши 2023 година со нова меѓународна награда – седма по ред за филмот, а вкупно десетта...
МК Сцена

Две нови награди за Манчевски, „Кајмак“ стартува во холандските кина, распродаден во Лондон

Urednik
Уште две нови меѓународни награди освои овој месец најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски, а неговиот најнов филм „Кајмак“ продолжува со фестивалските прикажувања и кинопремиери низ...
МК Сцена

„Кајмак“ патува во Стокхолм, Рим, Хаг, Лондон, Буенос Аирес, кинопремиери во Холандија и Хрватска

Urednik
Филмот„Кајмак“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски ја финишира извонредно успешната и плодна фестивалска година со проекции во Стокхолм, Рим, Хаг и Лондон, а следната...
МК Сцена

„Кајмак“ на Манчевски освои награда и во Тирана

Urednik
Уште едно признание за „Кајмак“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски – ја освои Наградата на публиката на Филмскиот фестивал во Тирана, кој заврши синоќа....
МК Сцена

Награда за филмската критика за „Кајмак“, пофалби во САД

Urednik
Филмот „Кајмак” на најтрофејниот македонски режисер, Милчо Манчевски, освои Специјално признание на жирито ФЕДЕОРА (Федерација на филмски критичари од Европа и Медитеранот). Наградата беше доделена...
МК Сцена

Манчевски: Со „Кајмак“ го омрсивме Сараево

Urednik
Извонреден прием со преполно гледалиште, многу смеа и апалаузи имаше синоќа „Кајмак“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски на Сараевскиот филмски фестивал. Актерката Ана Стојановска...
МК Сцена

„Кајмак“ на црвениот килим во Сараево, па американска турнеа и уште 4 фестивали до септември

Urednik
Филмот „Кајмак“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски продолжува со успешниот фестивалски живот и на 17 август ќе биде прикажан на Сараево филм фестивал, најважниот...