Стандард
БИЗЛАЈФ

На 15 мај стартува туристичката сезона во Грција

Отворање на угостителските објекти на 3 мај, со скратен полициски час од 23 часот, враќање на сите ученици во училишните клупи на 10 мај и отворање на туризмот на 15 мај, заедно со укинување на забраната за движење меѓу градови, се трите точки од планот на грчката Влада за постепен излез од карантинот, што попладнево го соопшти премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис, јави дописничката на МИА од Атина.

Во видео пораката до граѓаните, Мицотакис истакна дека предуслов за конкретниот план е да нема ново зголемување на случаите на Ковид-19.

Угостителските објекти, основните и средните училишта ќе се отворат со задолжителни селф тестови, односно брзи тестови за домашна употреба, како за вработените, така и за учениците и професорите.

Туризмот, како што е веќе познато ќе се отвори со сертификат за вакцинација или негативен тест за посетителите.

Поврзани вести

Пандемијата „уби“ 2.000 пабови: Луѓето навикнаа да пијат дома?

Влатко Зорба

НАЈСКАПАТА недвижност во светот: Тешко дека некогаш ќе се најде на продажба, а еве колку вреди

Влатко Зорба

Како поранешен затвореник успеа да продаде компанија за 275 милиони долари?

Влатко Зорба