Таг : Грција

Регион

Грција очајно има потреба од своите иселеници и ги моли да се вратат

Влатко Зорба
„Ве молиме, вратете се!“ Вака можеме да ја сумираме пораката што грчката влада им ја испрати на талентираните млади луѓе кои ја напуштија земјата за...
Регион

Жена може да стане претседател на Грција за прв пат во историјата

Влатко Зорба
Грчката конзервативна влада ја номинира судијката Катерина Сакеларопулу за претседател на земјата, пренесе „Ројтерс“. Улогата е претежно церемонијална, а шефот на државата го избира парламентот....
Анализи

Грција сака да биде клучен играч во геостратешката игра со гасот за Европа

Влатко Зорба
Два геостратешки енергетски сојузи вкрстуваат мечеви над Југоисточна Европа и Источниот Медитеран. Меѓу нив, тие планираат милијарди долари и конкурентни инфраструктурни проекти. И оние што...
МАКЕДОНИЈА

Забрана за влез на товарни возила во Грција поради очекувано невреме

Влатко Зорба
МВР ги известува граѓаните на Р.С. Македонија дека од 05.00 часот на 05.01.2020 до 24.00 на 06.01.2020, според добиените информации од грчките погранични служби, се...
Забава МАГАЗИН

Том Хенкс доби почесно грчко државјанство

Елена Даскалова
Актерот Том Хенкс, кој е во брак со актерката и продуцентка Рита Вилсон, врз основа на нејзиното потекло, доби грчко државјанство. Ова го соопштија до...
Регион СВЕТ

Два тони отпад собрани од плажите на грчкиот остров Крит

Со специјално опремен брод, за два месеци од плажите и крајбрежјето на грчкиот остров Крит биле собрани два тони отпад. Собирањето отпад е во рамки...
Регион

Мицотакис бара земјите од ЕУ да ги прифатат мигрантите

Влатко Зорба
Грчкиот премиер Киријакос Микотакис ја повика Германија и другите земји од ЕУ да земат мигранти и баратели на азил директно од грчкиот остров Лезбос. –...
Политика

Дендиас: Нема да толерираме неправилно толкување на договореното од Преспа

Влатко Зорба
Ги продлабочуваме односите со Северна Македонија, но нема да толерираме појави на нецелосно усогласување и правилно толкување на договореното, рече министерот за надворешни работи на...
МАКЕДОНИЈА

Филипов: Прашањето околу трговските марки предизвика многу повеќе политички интерес, но тоа е деловен проблем

Влатко Зорба
Деловните заедници се оние кои треба да ги решат трговските марки согласно Договорот од Преспа. Меѓународната група на експерти е тука за да им помага...
МАКЕДОНИЈА

Вучиќ: С.Македонија е подготвена да влезе во иницијативата „Појас и пат“

Влатко Зорба
Српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлпулос во Атина изјави дека на средбата е разговарано и за подобрувањето на транспортните врски...