Стандард

Грција

ЕКОНОМИЈА

Македонија нема директно да преговара со Грција, целта е да се поттикне домашниот туризам

Влатко Зорба
Минситерот за економија, Крешник Бектеши денеска изјави дека Владата нема да преговара билатерално со грчката влада за олеснет влез на нашите туристи, бидејќи земјата не...
ЕКОНОМИЈА

Усвоен текстот на Договорот за гасниот интерконектор со Грција

Влатко Зорба
Владата го разгледа и прифати текстот на усогласениот Договор меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Грција за изградба на интерконекцијата за...
ЕКОНОМИЈА

Грција ги укина ограничувањата на летовите од С. Македонија

Влатко Зорба
Грција ги укина ограничувањата за летовите од С. Македонија, Турција и Албанија воведени за спречување на ширењето на ковид 19, соопшти денеска грчката управа за...
КОМПАНИИ

Колкави се просечните цени на недвижностите во Грција?

Влатко Зорба
Киклади, Лефкада, Кефалонија и Атина во моментов се рангирани меѓу најскапите пазари на недвижнини во Грција, според меѓународната компанија за недвижнини „Астонс“, специјализирана за недвижнини...
БИЗЛАЈФ

Кои услови треба да ги исполните за годинава да летувате во Грција?

Влатко Зорба
Грција планира да ги отвори своите граници од 14 мај и да ја започне туристичката сезона, рече министерот за туризам на оваа земја, Харис Теохарис,...
БИЗЛАЈФ

Грчкиот премиер оптимист за туристичката сезона

Влатко Зорба
Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изрази оптимизам за летната туристичка сезона во Грција. Во интервју за телевизијата Скај, Мицотакис објави крај на оваа „авантура“ за два...
КОМПАНИИ

Грчките угостители очајни, бараат помош од владата

Влатко Зорба
Сопствениците на грчки ресторани и кафулиња побараа од владата дополнителна поддршка за зачувување на работните места и егзистенцијата. Причината е што нивниот бизнис е сериозно...
БИЗЛАЈФ

Израел и Грција се договорија за слободно патување на вакцинираните туристи

Влатко Зорба
Израел и Грција во понеделникот се согласија дека нивните граѓани кои примиле вакцина за коронавирус ќе можат слободно да патуваат во двете земји. „Треба да...